9.8 C
Skopje
Wednesday, October 5, 2022

АКТУЕЛНО

Подгответе го вашиот дом за престојните есенски денови

0
Што се однесува до Фенг Шуи, работите се прилично јасни. Исто како во градината, кога лисјата ќе се исушат, време е да ги отстраните за да можат да пораснат нови. Истото е и со вашиот дом. Но, како се менува енергијата на фенг шуи со годишните времиња? Добро прашање! Кога...

ИНТЕРВЈУ

Филозофско интервју со Жарко Павловиќ: Измијте ги рацете додека капиталот создава...

0
Жарко Павловиќ е современ, млад мислител од Краљево кој своето филозофско образование го стекна на Филозофскиот Факултет, интитут за филозофија во Косовка Митровица. Како студент кој се издвојувал во својата генерација поради што ја носи и титулата „студент на генерација“ го замоливме со нас да прокоментира неколку прашања врзани за...

Специјален едукатор Јелена Спасовска: Од децата со атипичен развој можеме да...

0
Јелена Спасовска е дипломиран специјален едукатор и рехабилитатор. Работи 9 години со деца со посебни потреби и е сопственик на дефектолошко-логопедски центар Детска светлина во Куманово каде воедно работи како специјален едукатор и рехабилитатор. Во интервјуто за порталот Мој збор Јелена ги откри спецификите на работата со деца со атипичен...

ЗАНИМЛИВОСТИ

Зошто холандските мајки се најсреќни

0
Не е тајна дека Холанѓанките живеат прилично добро и сите постојано слушаме дека децата во Холандија се најсреќни во светот. Сепак, останува прашањето – каде живеат најсреќните мајки во светот? Не мора двапати да погодувате, исто во Холандија. Во популарната книга „Stuff Dutch Moms Like“ е објаснето зошто холандските мајки се најсреќни. Се породуваат под нивни услови Сакате да се породите дома, без лекарска помош? Нема проблем, илјадници жени во Холандија го имаат направено тоа и секојдневно...

КОЛУМНИ

Духовно поврзување на битието

Јана Манева-Чупоска (родена 1970 во Скопје), со ликовните тенденции на одамна постоечки и свежи дела перманентно ја потврдува својата зрелост како солиден пример за слободното интерпретирање на богатата имагинација нанесена на платното. Во низата на многубројните нејзини дела се издвојува циклусот цртежи под наслов „Поврзување" кадешто главен акцент е ставен на анатомското креирање на човечкото тело поставено во своевидна геометриска мрежа. Како ликовен уметник таа е исклучително систематична во сите творечки фази, пулсирајќи со свој...

Читателско катче

СОЦИЈАЛНИ МРЕЖИ

7,849FansLike
220SubscribersSubscribe
Skopje
few clouds
9.8 ° C
9.8 °
9.8 °
76 %
1.5kmh
20 %
Tue
10 °
Wed
19 °
Thu
21 °
Fri
24 °
Sat
23 °
- Advertisment -

студија

РЕПОРТАЖИ

СТАВ

СОВЕТИ

Подгответе го вашиот дом за престојните есенски денови

Што се однесува до Фенг Шуи, работите се прилично јасни. Исто како во градината, кога лисјата ќе се исушат, време е да ги отстраните...

Шест техники за подигање на емоционална интелигенција

Тоа е форма на отпор, сила која ни помага да се справиме со животните тешкотии, не прави самоуверени, храбри и одлучни во прифаќањето на...

Седум јапонски правила за среќен живот

Во вечната потрага по среќа, луѓето имаат тенденција да ги комплицираат работите или да ги обвинуваат другите за нивните проблеми. Сепак, иако изгледа како празна...

Нешта кои не треба да се најдат на нашето биро бидејќи го одвлекуваат вниманието...

За да бидеме продуктивни, фокусирани на работа и креативни, потребни ни се одредени услови. Еве што според учењето за фенг шуи никогаш не треба...

Зошто кафето и лекот не се земаат во краток временски интервал?

Земањето апчиња, а потоа кафе не е многу добра идеја. Кои комбинации треба да се избегнуваат? Еден лек бара посебно внимание. Комбинација од лекови и...

Како да го научите вашето дете да ги собира играчите после игра?

Колку и да се трудите да ги научите да исчистат зад себе, на крајот вие ќе го исчистите нередот. Мелинда Бисрам е уште една...

Што можеме да направиме за подобрување на биодиверзитетот на храната и земјоделството?

Секој од нас секојдневно носи одлуки кои влијаат на биодиверзитетот поврзан со храната и земјоделството. Земјоделците, трговците, наставниците, градинарите, волонтерите за заштита, гласачите и...

Анкета

error: Content is protected !!