АКТУЕЛНО

Три дена престој на море носи голем број здравствени придобивки

0
Морето, тие бескрајни сини пространства кои нè маѓепсуваат со својата убавина, давајќи ни чувство на мир и спокојство. Но, морето е повеќе од само визуелно задоволство - има неверојатна моќ да не оживее и да донесе бројни здравствени придобивки. Без разлика дали сте љубител на сурфање по брановите, релаксирање...

ИНТЕРВЈУ

Магдалена Стојмановиќ: Образованието е најважниот процес во животот на секој поединец,...

0
1. Дипломиравте на две студиски програми на Филозофскиот факултет при УКИМ; Дипломиравте на Институтот за социологија и Институтот за филозофија. На кој начин таквиот студиски микс, придонесе за профилирањето на вашите теоретски и активистички стојалишта. -Образованието е најважниот процес во животот на секој поединец, особено ако е жена. Образованието го...

Ексклузивно интервју со Јанко Илковски: Мојата јавна исповест сите ја знаете,...

0
По повод 20 годишнината од новинарската кариера, Јанко Илковски во ексклузивно интервју за „Мој збор“ открива која е главната карактеристика на новинарите, што го навело да ја донесе одлуката да стане новинар, ни открива случки од неговата кариера кои го промениле и ќе ги памти целиот свој живот, по...

ЗАНИМЛИВОСТИ

Легендарната рок група „Леб и сол“ летово ќе одржи низа концерти...

0
Групата „Леб и сол“ летово ќе настапува пред црногорската публика. Закажани се концерти во Подгорица и Будва, а непосредно пред настапот на најпознатата македонска рок група во Црна Гора, на 7 јуни, Кокан Димушевски ќе одржи солистички концерт во Ниш, во рамките на фестивалот на класична музика „Константинус“.  Кога станува збор за активностите на групата „Леб и сол“, ќе има интензивен период на концерти, а можеби и ново студиско издание. Легендарниот бенд ќе свири и...

КОЛУМНИ

Зошто успешните луѓе се скромни?

0
Постои народно верување, кое сигурно сте го слушнале и гласи: „Колку луѓето се поуспешни, толку се поскромни“. Веројатно и искуството од комуникацијата и социјалните односи со различен профил на луѓе, оваа теза ви ја потврди во неколку наврати. Иако не е генерално применливо правило, сепак има вистина во тоа дека успешните луѓе се поскромни.  Во што се препознава нивната скромност? Тие никогаш не зборуваат за својот успех без разлика на тоа колку големи признанија или заслуги...

Читателско катче

СОЦИЈАЛНИ МРЕЖИ

7,849FansLike
262SubscribersSubscribe
Skopje
scattered clouds
21.8 ° C
21.8 °
21.8 °
64 %
0.5kmh
40 %
Sun
25 °
Mon
25 °
Tue
24 °
Wed
22 °
Thu
26 °

студија

РЕПОРТАЖИ

СТАВ

СОВЕТИ

Три дена престој на море носи голем број здравствени придобивки

Морето, тие бескрајни сини пространства кои нè маѓепсуваат со својата убавина, давајќи ни чувство на мир и спокојство. Но, морето е повеќе од само...

Шест навики кои ја влошуваат состојбата со анксиозноста и стресот

Честопати одговорноста за нашите негативни состојби им ја припишуваме на другите, околностите, времето, но понекогаш треба да ги бараме причините за стрес, анксиозност и...

Тргнете го детето од екрани за време на зимскиот распуст

За време на зимскиот распуст активностите на отворено се намалуваат, па родителите, најчесто за да си олеснат себеси, им дозволуваат на децата да минуваат...

Како да го заштитите вашето милениче од звукот на петарди и огномети во време...

Новогодишната ноќ и прославата на разни свечености се поврзуваат со огномети и петарди, а многу сопственици се плашат како нивните миленици ќе се справат...

Почит кон другите не се покажува само со тоа што го правите, туку и...

Почитта е елементарна вредност во успешните меѓучовечки односи и интеракции. Доколку нема почит, еден однос и интеракција може да прераснат во конфликт, избегнување или...

Како да препознаете емоционална исцрпеност?

Ова е едно од најмалку пријатните искуства, бидејќи ја одзема силата за дејствување и прави дури и тривијалните проблеми да прераснат во несовладливи пречки. Секојдневието...

Бидете внимателни: Штетните последици од витаминските додатоци се опасни!

За да се заштитат од зимскиот налет на респираторни инфекции, некои луѓе го „зајакнуваат“ својот имунолошки систем со храна и суплементи богати со хранливи...

Анкета

error: Content is protected !!