Овие се најчестите три причини зошто организмот ви бара да изедете нешто слатко особено попладне или во текот на ноќта:

  • Ниско ниво на серотонин

Дали забележавте дека по напорниот ден на работа, штом ќе стигнете дома, копнеете за нешто слатко?

Може да биде поврзано со нивото на серотонин, пишува „Real Simple“.

Серотонин помага да се регулира расположението, па затоа е сосема логично телото да го копнее кога сме под стрес или депресивни.

Познато е дека пониското ниво на серотонин во мозокот може да предизвика желба за шеќер. Исхраната богата со шеќер го подобрува расположението и ја ублажува вознемиреноставели д -р Оз.

  • Недостаток на спиење 

Недостатокот на сон е поврзан со прејадување, особено нездрава храна. Обидете се да спиете најмалку осум часа, може да ја намали желбата за нездрава и слатка храна – вели д-р Крупејн.

  • Недостаток на хранливи материи

Колку пати ви се случило да вртоглавица откако долго време не сте јаделе нешто слатко, или колку пати сте имале практично „хронично“ силна желба за слатки?

Причината може да биде нерамнотежа на шеќер во крвта, како што е хипогликемија.

Сепак, заклучоците не треба да се извлекуваат веднаш! Кога на телото му недостасуваат одредени минерали кои се вклучени во регулирањето на нивото на инсулин, тоа исто така може да влијае на желбата за слатки.

Меѓутоа, кога телото не добива доволно магнезиум, ќе имате проблеми со снабдување на клетките со енергија, така што ќе има желба за шеќер, што помага да се подигне нивото на енергија.

ИЗВОРNajzena.rs
претходниот член,Знаеме дека е за барање на помош, но што всушност значи „СОС“?
Следната статијаОколу 12000 Македонци се вакцинирале во Врање, најмногу со „Синофарм“

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде