Кога ќе се спомне киоскот од времето на Југославија, повеќето луѓе помислуваат на дизајнот на Саша Махтиг и црвеното здание К67, а често е заборавена верзијата на македонскиот архитект Александар Никуљски, која се викаше KC-190.

Фотографии од моделот на модуларниот киоск KC-190 беа објавени на Instagram профилот Spomenik Database, која ја истражува историјата и фотографиите на апстрактните споменици и модернистичката архитектура на регионот на поранешна Југославија.

Во текстот што ги придружува фотографиите се наведува дека кога станува збор за повеќенаменскиот модуларен киоск од југословенската ера, најголемо внимание и фокус најчесто оди кај неговиот зачетник, словенечкиот дизајнер Саша Ј. Махтиг кој го дизајнираше познатиот киоск К67.

Сепак, постои и „помалку познатата“ верзија KC-190 дизајнирана од Александар Никољски.

Заборавената фигура која исто така многу придонесе за нивниот статус на легенди беше македонскиот дизајнер и архитект Александар Никољски, кој дополнително го истражуваше концептот на модуларни киосци, создавајќи неколку дополнителни варијанти и стилови во текот на 70-тите и 80-тите години, како моделот KC-190, кој може да се види на неодамнешните фотографии од Крагуевац, кој е обоен во светли нијанси слични на тоа како се обоени киосците K67 на Махтиг, пишува на страницата.

Моделите KC-190 се создадени од производителот на PVC „Треска полипласт“ во Струга, Македонија, а киосците на Никољски беа дистрибуирани низ Југославија, како и во поголемиот дел од Источна Европа, а многу од нивв денес може да се најдат низ регионот до ден-денес.

Попознатиот модел К67 или „црвена кутија“, минатата година дури беше дел од инсталацијата во рамките на проектот „Times Square Transmissions 2021“ во Њујорк и се користеше како диџејски штанд за пуштање музика.

ИЗВОРКајгана
претходниот член,Граѓаните ги купуваат најефтините намирници, не оние кои им се потребни
Следната статијаСекогаш легнувајте на десна страна кога земате лекови против болка, еве зошто:

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде