Моќните инфрацрвени камери снимија бројни детали и произведоа фотографија од панорамското тркало, како и две помали придружни галаксии, се вели во соопштението на НАСА. Научниците истакнуваат дека најновите податоци им даваат увид во начинот на кој галаксијата се менувала во текот на милијарди години.

500 милиони светлосни години оддалечена од Земјата, галаксијата се наоѓа во соѕвездието Вајар и е единствена глетка. Нејзиниот изглед наликува на тркало за количка, а е резултат на интензивен настан за време на кој дошло до судир меѓу голема боцкава галаксија и друга помала која не е видлива на фотографијата.

Судирот на галаксиите имаше влијание на различни настани, од кои еден е самата структура. Најзабележителен дел се двата прстени кои се шират од центарот каде се случил судирот, поради што го добила името „прстенествена галаксија“.

Научниците од НАСА наведуваат дека ваквата структура е многу поретка од пр. спинални галаксии како што е нашиот Млечен Пат. Нејзиното јадро содржи огромно количество топла прашина, додека најсветлите региони се дом на гигантски млади ѕвездени јата. Неговите надворешни прстени – кои се шират веќе 440 милиони години – содржат бројни ѕвезди и супернови.

Вселенскиот телескоп Хабл, исто така, ја истражуваше оваа галаксија, но таа беше буквално обвиткана со мистерија додека инфрацрвените камери на Џејмс Веб не ја снимија – заматен од облаци од прашина, што ги спречи научниците да кажат нешто повеќе за неа.

Сепак, Веб, со својата способност да ги детектира најдобрите детали, сега дава нови сознанија за природата на Тркалото и открива клучни светлосни бранови. Врз основа на ова, беше утврдено дека е во преодна состојба, а галаксијата – која веројатно била нормална спирална галаксија како Млечниот Пат пред нејзиниот судир – ќе продолжи да се трансформира.

ИЗВОРNationalGheographic.rs
претходниот член,Да не беа доматите и пиперките од Турција и Албанија ќе останевме без шопска
Следната статијаНеколку принципи на исхрана кои го чуваат вашето тело од стареење

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде