Ако сè уште не сте успеале да почнете да јадете правилно, да вежбате и да легнете на време, тогаш не очајувајте, никогаш не е доцна да почнете од нула.

За дополнителна мотивација, да речеме дека ако јадете разновидна, урамнотежена исхрана и ги следите едноставните правила на диета против стареење, не само што можете значително да се промените, туку и да го вратите часовникот назад – јадете и изгледајте помлади!

  • Свежо овошје и зеленчук

Додадете повеќе свеж зеленчук, овошје, бобинки, лисја од зелена салата и зеленчук во вашата исхрана.

  • Домашна храна

Не купувајте готови производи, кои обично се со сомнителен квалитет и секогаш содржат шеќер.

Обидете се да готвите сè сами и да ги подготвите јадењата: посолете ја рибата по ваш вкус, направете мелено месо и колбаси со шунка, кнедли, слатки, сосови, паштети.

  • Придобивка

Намалете 3 работи во вашата исхрана: глутен, лактоза и рафиниран шеќер – вашето тело ќе ви се заблагодари.

Првите позитивни промени во огледалото ќе ги забележите за една недела. Но, тука е важно да не ја правите диетата оскудна и монотона, туку, напротив, да додадете нови производи и комбинации, тогаш нема да морате да ги пропуштите вашите омилени колачиња од продавницата.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Наса откри две нови галаксии со помош на вселенскиот телескоп „Веб“
Следната статијаФранцуската влада ќе воведе министерство за унапредување на ЛГБТ правата

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде