Новиот корона вирус се појавувал повторно и повторно во телото на заразен човек, на крајот убивајќи го организмот што укажува на брза еволуција на вирусот внатре организмот.

Мануела Чернадас и Џонатан Ли во болницата Бригам и Бостон, Масачусетс како и нивните колеги го следеле текот на КОВИД-19 кај 45-годишен маж со долгогодишно автоимуно нарушување, кој бил на режим на лекови, кој вклучувал и моќни имуносупресиви (B. Choi et al. N. Engl. J. Med. https://doi.org/fhv8; 2020).

Околу 40 дена откако човек бил тестиран позитивен на SARS-CoV-2, последователните тестови покажале дека вирусот се намалува – но тој се зголемил и покрај антивирусното лекување.

Инфекцијата кај човекот се смирила, а потоа се вратила уште двапати пред тој да почине, пет месеци по неговата прва дијагноза КОВИД-19.

Геномската анализа покажала дека човекот не бил заразен повеќе пати. Наместо тоа, вирусот се задржал и брзо мутирал во неговото тело.

ИЗВОРNature
претходниот член,Пет мерења кои се задолжителни во текот на денот за да избегнете срцев или мозочен удар
Следната статијаВо САД одобрен домашен тест на корона кој се купува во аптеки за цена од 1 долар

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде