На дури 78 отсто од Европејците им е тешко да спијат цела ноќ, предупредува СТАДА здравствено истражување, чие истражување опфати над 30.000 испитаници во 15 земји.

Спиењето е основна човечка потреба, исто како водата и храната. Третина од животот поминуваме во сон и тоа е драгоцено време за нашето тело да закрепне и да се обнови. Недоволното спиење во текот на подолг временски период може сериозно да го загрози и трајно да го оштети нашето целокупно здравје.

Затоа загрижувачки е фаткто дека еден од пет Европејци спијат непречено ноќе, а секој трет предупредува дека спие полошо сега отколку пред пандемијата Ковид-19.

Белгијците имаат најмногу проблеми со спиењето, 46% од нив тврдат дека лошо спијат. По нив следат Британците, меѓу кои 8% поминуваат непроспиени ноќи, а 35% спијат лошо.

Кога станува збор за Србија, 29% од граѓаните се жалат на лош сон, што е под европскиот просек од 35%. Холанѓаните спијат најдобро во Европа. 72% од нив својот сон го опишуваат како добар.

Секојдневните проблеми, вознемиреноста и финансиските грижи ги држат Европејците будни

Жените во Европа почесто лежат будни и размислуваат за проблеми, 38% од нив во споредба со 29% од мажите. 47% од Полјаците и 40% од Шпанците најчесто се вознемирени од секојдневните грижи.

Сепак, анксиозноста најмногу ги мачи Италијанците, а дури 42% од нив се будни ноќе поради стравови и чувство на вознемиреност. 25% од Португалците не спијат поради парични грижи. 21% од Британците имаат проблеми со мокрењето, на 18% од Германците им пречи бучавата од околината, додека 17% од Французите и 16% од Холанѓаните се вознемирени од ‘рчењето на партнерот.

 

ИЗВОРВработување
претходниот член,Во Хрватска првачињата во „дефицит“
Следната статијаСрбија меѓу земјите со најголем извод на фрижидери на годишно ниво

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде