Заклучувањата поради ковид-19 ја произведоа најтивката година за светските океани во историјата, според група научници кои работат на глобална мапа на подводни звучни пејзажи.

Звучното загадување од моторите на бродовите, активностите со тралинг, нафтените платформи, експлоатацијата под море и другите човечки извори значително се намалија минатата пролет, велат истражувачите, кои се дел од заедничката мрежа на 231 невоени хидрофони.

Тие веруваат дека релативната гужва може да обезбеди вредни компаративни податоци за непланиран експеримент за тоа како звукот влијае на китовите, коралите и другите морски видови.

Како загадувањето на светлината на земјата, човечкиот шум е се поголема загриженост во океаните, бидејќи е докажано дека ги нарушува видовите кои зависат од звукот за комуникација и навигација.

Сигналите со ниска фреквенција можат да поминат илјадници километри.

Какофонијата на човечка бучава му штети на целиот морски живот, предупредуваат научниците.

Студиите на северо-источен Пацифик покажаа зголемување од 3 децибели секоја деценија на човечки генерирани звуци под 100 херци помеѓу 1960-тите и раните 2000-ти.

Според едно сметање, обемот на ова аудиозагадување сега е приближно на исто ниво со природната бучава во океанот.

ИЗВОРGuardian
претходниот член,Погрешни работи што сме ги слушнале за детоксикација на организам
Следната статијаОригинален рецепт за палачинки како што ги јадел Толстој!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде