Пристигна сезоната за детоксикација. Трендот е дождовница, пост, клизма, билни чаеви за црн дроб и маснотии.

Се споделуваат рецепти за смути од сите бои и комбинации, се договараат скапи програми за детоксикација. Но детоксикацијата прво почнува психолошки, а психолошкото расчистување и прочистување е следено од режимот на исхрана.

Како да си помогнете за психолошки да ја поттикнете детоксикацијата:

Лоцирање на вината и што е тоа што правиме погрешно

Мораме да си признаеме како одиме од крајност во крајност.

Стана премногу да се прејадуваме цел месец, а потоа да се зборува за детоксикација на сите ѕвона.

Наоѓањето утеха и задоволство во храната може да ви одмогне да ја лоцирате или видите вината кај себе.

Или сме наивни, па паѓаме на триковите на паметните трговци.

Прво, тие ни нудат најдобра шунка, колбаси и чоколадо, а сега, многу грижејќи се за нашето здравје, љубезно ни продаваат куркума, ѓумбир и разни зачини за детокс. Сè е еколошко, според нивната приказна.

Се чини дека се поголем е бројот на луѓето кои зборуваат или се занимаваат со тема – детоксикација.

Зошто да се уништиш?

За време на празниците, луѓето конзумираат сè надвор од ред; мрсна, слатка, солена храна, алкохол, … Цел ден, повторно секој ден.

По качување на температурите, и многу гастро-круга со роднини и пријатели, дури и најголемите ентузијасти со огромен капацитет ќе се откажат еднаш.

Жолчката боли, се чувствуваме исцрпено и умираме од запек.

Телото веќе не може. Сем го најавува алармот.

Паметно е да научите од своите грешки еднаш и засекогаш.

Зошто да се уништиш? Треба едноставно да се рестартирате и да започнете да јадете правилно. Не може да се зборува за квалитетот на исхраната и да се намуртите ако наутро некој ви послужи доручек со овесна каша или да не го сметате ручекот за ручек ако не се прејадете.

Треба да има ред во животот, дури и во исхраната. Треба да најдете време да седнете и да јадете во мир.

Која корист е од многу пари ако прескокнеме појадок, јадеме малку лиснато тесто за ручек и јадеме сендвич за вечера?

Сите ги знаеме нашите грешки и што треба да смениме. Не мора да размислувате многу.

Обичните едноставни јадења се најдобри.

Треба постојано да размислувате за вашето здравје. Не само сега во сезоната на детоксикација.

Сепак, детоксикацијата може да биде почеток на промена на лошите навики. Не се откажувај. Со среќа.

СОСТОЈКИ:

  • свежо цвекло
  • јаболко
  • морков

Направете смури од овие три состојки со додавање на малку вода.

СОСТОЈКИ: 

  • 1 црвен грејпфрут
  • 1 портокал
  • 1 слатко јаболко
  • 2 чаши спанаќ
  • 1 банана
  • ѓумбир
  • вода

Направете смури од состојките со додавање на вода и уживајте во вкусот!

ИЗВОРСлободна Далмација
претходниот член,Направете „љубовно чистење“ и зајакнете си ја врската!
Следната статијаДали сте слушнале за „звучно загадување“ и како тоа штети на човечкото здравје

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде