Студената вода ја освежува и гаси жедта, особено ако температурите се високи.

Сепак, неколку секунди по ингестијата, ефектот исчезнува и задоволството што го чувствувавме исчезнува…

Но, штетата што ледената вода му ја нанесува на телото останува многу подолго.

Зошто ладна вода е опасна?

Сите сакаме да се освежуваме со ладна вода, особено кога температурите се високи, но дали е тоа здраво?

Бројни студии се занимаваат со влијанието на студената вода врз здравјето, па се покажа дека има штетно влијание врз организмот, а еве како…

Како што телата се намалуваат на студ, така се намалува и водата – во контакт со кожата, тоа ги стеснува порите.

Истиот ефект е во стомакот, крвните садови се стеснуваат, мешајќи се во процесот на варење.

Ако пиете ладна вода со мрсна храна, мастите се „стврднуваат“ во хранопроводот.

Ваквата храна е тешко сварлива, па се чувствувате како да имате камен во стомакот.

Го нарушува имунитетот и енергијата на организмот

Ледената вода што „поминува“ низ цревата негативно влијае на метаболизмот на енергијата.

Телото не троши енергија на варење на храната, туку на регулирање на температурата, што на крајот резултира со дополнително губење на течности.

Студената вода предизвикува формирање на слуз, што значително ја намалува имунолошката функција на организмот.

Значи, она што ви го кажувале вашите мајки и баби како дете – да не пиете ладна вода затоа што ќе настинете, всушност има смисла.

Придобивките од топла вода

За разлика од студот, конзумирањето топла вода всушност може да биде од голема корист.

Еве ги придобивките од внесот на топла вода:

* хидратацијата на телото е значително забрзана

* го стимулира производството на природни дигестивни ензими

* распаѓањето на храната е многу полесно

* Цревната подуеност е намалена

* процесите на детоксикација преку кожата се забрзуваат

* крвта и внатрешните органи (бубрезите, црниот дроб) се чистат поефикасно

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде