Совршено време за прва утринска бања е помеѓу 9:30 и 11:30 часот, потврдено е најновото истражување на британски научници и лекари.

Имено, ако консумираме кафе веднаш штом ќе се разбудиме, нашето тело може да реагира целосно спротивно на нашите очекувања.

Покрај тоа, оваа погрешна навика може трајно да го загрози нашето здравје и да го оштети имунитетот.

Ако денот го започнете со шолја кафе со многу шеќер, наскоро по пиењето кафе би можеле да се чувствувате уморни и поспани …

Ние ви донесуваме пет причини зошто првото утринско кафе треба да го одложите за период после 9.30 часот.

  • Можеби сте поспани

Иако пијалок од кафе е полн со кофеин, ако испиете чаша од овој пијалок веднаш штом ќе се разбудите, тоа може да има сосема спротивен ефект.

Кофеинот го удвојува нивото на хормони на стресот и може да доведе до проблеми со спиењето, што резултира со замор.

Ако денот го започнете со шолја кафе со многу шеќер, би можеле да се чувствувате уморни и поспани наскоро откако ќе пиете кафе.

Ова се случува затоа што нашето тело произведува инсулин за да го компензира шеќерот, предизвикувајќи пад на нивото на гликоза во крвта, што резултира со недостаток на енергија.

  • Може да ставите вишок килограми

Иако црното кафе може да помогне во согорувањето на мастите, тоа исто така може да влијае на сонот.

Ако не спиете, се чувствувате погладни и имате зголемена желба за слатки.

Сето ова, заедно со шеќер и шлаг во кафе, може да доведе до акумулација на вишок килограми.

  • Може да ја исуши кожата

Бидејќи кафето влијае на цревата, што може да предизвика дијареја, го дехидрира телото, што го отежнува токсините да го напуштаат телото преку кожата.

Ова пак ја суши кожата и ја прави поранлива на разни проблеми, како што се предвремени брчки.

  • Кафето може да ја зголеми вознемиреноста

Наутро по будењето, нивото на стресни хормони е обично највисоко.

Бидејќи кофеинот е стимуланс, може да ја стимулира нервозата, а кај некои луѓе може да ја зголеми анксиозноста.

  • Кафето може да го зголеми нивото на шеќер во крвта

Утринска шолја кафе им отежнува на клетките да го регулираат шеќерот во крвта, што може да доведе до разни болести.

Високиот шеќер во крвта, пак, може да доведе до дебелина и да го зголеми ризикот од инфекции на кожата.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде