Магнезиумот е важен минерал за функционирање на нашето тело.

Дали сме доволно информирани за неговата важност и корисност?

Оние кои интензивно се занимаваат со спорт, имаат потреба од повеќе магнезиум, бидејќи високата мускулна активност бара подобро снабдување со магнезиум, а во исто време се губи повеќе преку зголемено потење.

Затоа најдовме одговори на најчесто поставуваните прашања во врска со еден од најважните минерали во модерната ера, што сите ние премногу често неправедно го занемаруваме.

Зошто ни треба магнезиум?

Магнезиумот, минерал за релаксација, е најмоќното оружје против стресот и во борбата против несоницата. Важно е не само да се консумира доволно, туку и во таква форма што телото може да го апсорбира и да функционира непречено.

Магнезиумот е одговорен за повеќе од 300 ензимски реакции во телото и се наоѓа во сите ткива, особено во коските, мускулите и мозокот.

Во клетките, тоа е важно за производство на енергија, стабилизирање на мембраните и помагање на мускулите да се релаксираат.

Недостаток на магнезиум може да предизвика главоболки, мигрена, замор, вртоглавица, поспаност, нервоза и болки во мускулите и грчеви во мускулите.

Недостаток на магнезиум е поврзан со воспаление во телото.

Недостаток на магнезиум е почест кај оние кои јадат претежно индустриски преработена храна, а во исхраната доминираат белото брашно, месото и млечните производи.

Прекумерната потрошувачка на алкохол, кафе, хроничен стрес, дијареја, обилно потење, обилно месечно крварење и антибиотици исто така го намалуваат нивото на магнезиум во организмот.

Кои се дневните потреби за магнезиум?

Дневната потреба за магнезиум за возрасни е 300-400 мг, според препораките на РДА, при што на мажите им треба малку повеќе магнезиум од жените. 80 mg се препорачува за деца до 4 години и 120-300 mg на ден за деца до 15 години.

Дневната потреба за бремени жени е 350 мг, а за мајките што дојат 390 мг на ден.

Како да му помогнете на магнезиумот правилно да се апсорбира во телото?

Првиот чекор за да се обезбеди соодветна апсорпција на магнезиум е да се ограничи кафето, зашеќерените пијалоци, алкохолот и шеќерот, да се јаде доволно храна богата со магнезиум (цели зрна, индиски ореви, леќата, бразилски ореви, просо, ореви, кафеав ориз, смокви, авокадо, мешунки, алги).

Покрај точната количина на магнезиум, потребен ни е и доволно витамин Б6, витамин Д и селен за апсорпција.

Кога е потребен зголемен внес на магнезиум?

Луѓето кои интензивно се занимаваат со спорт, имаат потреба од повеќе магнезиум. Големата мускулна активност бара подобро снабдување со магнезиум, а во исто време се губи повеќе преку зголемено потење.

Предупредувачки знаци на недостаток на магнезиум се грчеви во мускулите, замор и послаб одговор на временските промени.

Зголемен внес на магнезиум е потребен кога неговата екскреција во урина е зголемена. Ова е предизвикано од одредени лекови, како што се диуретици и антибиотици.

При привремени недостатоци на магнезиум поради ниска диетална содржина, магнезиумот се користи од коските по потреба.

Со возраста, способноста да се замени магнезиумот од ткивата се намалува, што значи зголемена дневна потреба за магнезиум кај постарите лица.

Поголем внес на магнезиум е исто така потребен во стресни ситуации. Потребите за магнезиум се зголемуваат и кај жени за време на бременост и доење.

Која форма на магнезиум да се избере?

Ако се одлучите за додатоци во исхраната, треба да внесете магнезиум во вашето тело во правилна форма, така што клетките можат да го користат воопшто.

Пред да купите, проверете каква форма има магнезиумот во тој додаток. На клеточно ниво, достапен е само органски врзан магнезиум во форма на цитрат или аспартат.

Значи, купете цитрат во прав. Од неоргански соли на магнезиум, како што се магнезиум карбонат и оксиди, магнезиумот се ресорбира во крвта, но не е достапен за другите ткивни клетки.

Ефектот на магнезиум подобро и побрзо кога се апсорбира преку кожата?

Ако магнезиумот се зема орално, тој прво мора да помине низ желудникот и гастроинтестиналниот систем пред да стигне до клетките.

Поради киселина во желудникот и ензими за варење, неговата биорасположивост е значително намалена.

Магнезиумот може да дејствува побрзо ако се применува локално.

Биорасположивоста на супстанцијата ни кажува колку од таа супстанција се апсорбира во крвта по ингестијата и колку брзо се апсорбира.

Оваа информација е важна затоа што секоја супстанција станува корисна за клетките само кога се апсорбира од телото.

ВО КОИ УСЛОВИ МАГНЕЗИУМ МОЖЕ ДА ПОМОГНЕ?


Секоја единствена клетка на човечкото тело бара доволно магнезиум бидејќи во спротивно се распаѓа.

Силните коски и заби, избалансираните хормони, здрав нервен и кардиоваскуларен систем, добро функционирачки патишта за детоксикација и многу повеќе зависат од доволна количина на магнезиум во клетките.

Меките ткива кои содржат најголеми концентрации на магнезиум во телото вклучуваат мозок и срце – два органи кои произведуваат висока електрична активност и можат да бидат особено чувствителни на недостаток на магнезиум, пишува Кетрин Цап во својата обемна анализа на минералот.

Магнезиумот е важен за толку многу витални телесни функции, а неговиот недостаток е вмешан во толку многу болести што истражувачите постојано му припишуваа чудотворна моќ на магнезиумот во елиминирање или подобрување на голем број нарушувања, пишува Цап, наведувајќи дека неговиот недостаток може да предизвика развој на некои нарушувања и може да помогне во следниве услови:

 • Нарушување на дефицит на внимание и хиперактивност (АДХД) / Нарушување на дефицит на внимание (ДОДАВА)
 • Алцхајмерова болест
 • ангина пекторис
 • анксиозни нарушувања
 • срцева аритмија
 • артритис – ревматоиден и артроза
 • астма
 • аутизам
 • автоимуни нарушувања
 • церебрална парализа, кај деца чии мајки имале недостаток на магнезиум
 • синдром на хроничен замор
 • искривени заби / тесна вилица, кај деца чии мајки имале недостаток на магнезиум
  кариес на забите
 • депресија
 • дијабетес
 • нарушувања во исхраната – булимија и анорексија
 • фибромијалгија
 • цревни нарушувања, вклучително и пептичен улкус, Кронова болест, колитис
 • срцева болест
 • висок крвен притисок (хипертензија)
 • хипогликемија
 • несоница
 • камења во бубрезите
 • мигрена
 • пролапс на митралната валвула
 • мултиплекс склероза
 • грчеви во мускулите, слабост, замор
 • миопија (кратковидост) – кај деца чии мајки имале недостаток на магнезиум
 • дебелина – особено поврзана со диета богата со јаглехидрати
 • остеопороза
 • Паркинсонова болест
 • предменструален синдром (ПМС) – вклучувајќи болка во менструацијата и неправилности
 • примарна пулмонална хипертензија (ППХ)
 • Рејновиот синдром
 • Болест на Лу Гериг или амиотрофична латерална склероза (АЛС)
 • Синдром на ненадејна смрт кај новороденчиња (СИДС)
 • мозочен удар
 • Синдром Х, или синдром на инсулинска резистенција (IRS)
 • нарушувања на тироидната жлезда

Храна богата со магнезиум?

ореви

семе

кикирики

банани

овес

брокула

грашок

спанаќ

грав

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде