Се вели дека за ова се дискутирало во Европската унија со месеци, пред конечно да се следи компромис заснован на германска иницијатива, и тоа е таканаречен механизам за владеење на правото со кој ЕУ може финансиски да ги санкционира земјите-членки доколку ги кршат уставните норми и основните вредности на Унијата.

Механизмот треба да биде усвоен заедно со новиот буџет на ЕУ и Фондот за реконструкција на круната, а повеќето земји на ЕУ се согласија за тоа деновиве.

Унгарија и Полска, кои ја предводеа ЕУ да разговара за механизмот за владеење на правото, жестоко се спротивставија на тоа уште од самиот почеток, оставајќи го механизмот значително ослабен, спротивно на првичните планови – потребно е квалификувано мнозинство за Комисијата на ЕУ да воведе санкции за една земја. 15 земји-членки со вкупно најмалку 65% од населението во ЕУ.

Сепак, дури и овој компромис оди предалеку за Орбан, па тој рече дека Унгарија ќе стави вето на новиот буџет на ЕУ поради тоа.

Во писмото до претседателот на Советот на ЕУ, Шарл Мишел, претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен и сегашното германско претседателство со Советот на ЕУ, Орбан напиша дека Унгарија „не може да постигне едногласност“ за пакетот буџет на ЕУ.

Тој го критикуваше планираниот механизам за владеење на правото како „нејасно дефиниран“ и затоа понуди можност за политичка злоупотреба.

Како што е наведено, можно е Орбан да смета на Полска во врска со ветото – премиерот Матеуш Моравиецки минатата недела изјави дека не сака да гласа за механизмот за владеење на правото. Сепак, Моравјечки не зборуваше за ветото на целиот пакет буџет на ЕУ и Фондот за реконструкција за време на круната.

Доколку Орбан стави вето, тогаш ЕУ ќе падне во нова сериозна криза среде вториот бран на парохијата на короната, чии последици сè уште не можат да се предвидат.

Засега не е јасно дали дипломатите од Брисел и Берлин бараат компромис со Орбан, и во секој случај – нема пакет буџет на ЕУ без Унгарија, заклучува ДВ.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде