Додека технолошките компании се обидуваат да го ограничат ширењето на пост-изборна дезинформација, стотици милиони долари се влеваат во американската држава Џорџија, каде изборите за двајца сенатори се закажани за 5 јануари.

Исходот од овие избори ќе ја одреди контролата над Сенатот, а со тоа и колкава моќ ќе има американскиот претседател, пренесува Аксиос.

Фејсбук и Гугл првично планираа да ги забрануваат политичките реклами една недела по претседателските избори, со можност за продолжување, а тоа ограничување беше воведено со цел да се спречи ширење дезинформации за изборните резултати.

Доналд Трамп, републиканскиот кандидат, претходно на социјалните мрежи тврдеше дека се случила изборна кражба, што беше поддржано од многу негови приврзаници.

Фејсбук веќе затвори голем број брзорастечки групи кои зборуваа за наводна кражба на избори.

Иако официјалната цел на забраната е да се ограничи ширењето на дезинформации, тоа ќе им го отежни и на демократите и на републиканците да водат кампања за изборите во Сенатот во јануари.

Ниту Гугл, ниту Фејсбук не коментираат како продолжувањето на забраната ќе влијае на изборите во Грузија.

Забраната за Фејсбук се очекува да трае уште еден месец, а засега не е познато кога Гугл ќе ја крене својата.

Новоизбраниот претседател Џо Бајден го критикуваше Фејсбук затоа што, според него, не прави доволно за да се запрат активностите на групите што тврдат дека изборите биле украдени.

ИЗВОРНова економија
претходниот член,Вучиќ со најава на војна во Косово?
Следната статијаОрбан планира да стави вето на заедничкиот буџет на ЕУ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде