Витаминот Ц е клучен во борбата против вирусите и настинките, пневмонијата, дури и срцевите заболувања и ракот, го зајакнува имунитетот и помага во одржувањето на нашите клетки (и кожата) од витално значење, бидејќи е моќен антиоксиданс кој ја поддржува борбата против слободните радикали и е важен за искористување железо од храна.

Нашето тело не може да го произведе ниту може да го складира вишокот.

Затоа, мора да се осигураме дека ќе го добиеме доволно, пред се овошје и зеленчук.

Агрумите се богат извор на витамин Ц, но и црвена пиперка.

Ако не ви е доволно, непријатноста се манифестира за два до три месеци.

Добри извори

Ако се пресечете, недостаток на витамин Ц ќе предизвика помалку производство на колаген, така што кожата нема да заздрави, а вие сте повеќе склони кон развој на инфекција затоа што витаминот Ц им помага на неутрофилите во белите крвни клетки да ја победат инфекцијата.

Колагенот е потребен и за здравјето на непцата. Луѓето кои крварат непца, што е еден од симптомите на недостаток на витамин Ц, можат да запрат крварење на непцата за две недели ако редовно јадат грејпфрут.

Ако ви недостасува витамин Ц, дегенерацијата на макулата, болест на окото што доаѓа со возраста, може да се влоши.

А, зголемувањето на телесната тежина, особено во пределот на абдоменот, е поврзано со недостаток на витамин Ц бидејќи помага и во согорувањето на мастите.

Најновите истражувања го поврзуваат недостатокот на витамин Ц со појава на замор и летаргија.

Повеќе витамин Ц помага да се подигне нашето расположение и енергија за само два часа и тоа чувство останува до крајот на денот.

Се препорачува возрасна жена да внесува околу 75 милиграми витамин Ц на ден, а мажот 90.

На лицата на дијализа, бремени жени, доилки и пушачи им се потребни дополнителни 35 милиграми за да се ослободат клетките од штетните слободни радикали.

Таа дневна доза ќе ја обезбеди половина чаша свежа црвена пиперка, едно киви, три четвртини од чаша исцеден сок од портокал или чаша брокула на кратко испарена.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде