Во споредба со ова, се чини дека вашиот дом е најудобното место во светот, но исто така може понекогаш да троши многу енергија и да предизвика вознемиреност.

Еве како местото во кое живеете може да придонесе за стрес:

Премногу светли бои

Дури и љубителите на светли бои не треба да ги користат претерано.

Светлите нијанси можат да ве расположат, охрабрат, но ако сте премногу долго опкружени со овие бои, тие ќе предизвикаат вознемиреност и стрес.

Фокусирајте се на природата при изборот на палета за дизајнот на станот: има многу неутрални земјени нијанси кои ќе го облагородат вашиот ентериер.

Недостаток на светлина

Природната светлина го подобрува нашето расположение, но не занемарувајте дополнителни светла и ламби, бидејќи тие го олеснуваат прилагодувањето на нивото на светлината – тие брзо додаваат јасност во просторијата или создаваат интимна, пријатна атмосфера.

Монотонија

Монотонијата, популарна за минимализмот, исто така, не секогаш создава добра атмосфера во куќата.

Сликањето на сите ѕидови во куќата во бело и совпаѓањето на мебелот изгледа само добро како идеја.

Всушност, чистите бои без нијанси и текстури „притискаат“, особено ако сте постојано во таков простор. Контрастни отпечатоци и дезени

Премногу гужва

Неуредниот дом, негативно влијае на нашата благосостојба од повеќе причини.

Во таков простор, може да биде тешко да се концентрирате или опуштите.

Покрај тоа, во таква куќа лесно е да не забележите колку време и нерви поминувате барајќи ја вистинската работа.

Предметите што се чини дека штотуку ги видовте пред вашите очи едноставно исчезнуваат без трага.

Прекумерната количина отпечатоци во внатрешноста го иритира окото и со тоа го зголемува стресот.

Мали дефекти

Друг извор на стрес во куќата се различните неуспеси во домаќинството.

Доволно мал детаљ за да ги одложи поправките за подоцна, но доволно голем за да го нруши расположението: славина со лоша проточна вода, затемнета сијалица, скршена брава …

Сето тоа се детали кои не го попречуваат животот на глобално ниво, но редовно се расипуваат нашето расположение.

Одвојте време и можност да ги отстраните ваквите недостатоци и забележете како вашиот квалитет на живот е значително подобрен.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Како да препознаете дека ви недостига витамин Ц
Следната статијаДенеска е Велика сабота, а еве што треба да направите овој ден

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде