Кога имате еж во вашиот двор, не мора да користите толку многу пестициди и инсектициди. Она што е важно да се знае е дека ежите најмногу страдаат на есен, кога лисјата паѓаат и потешко е да се забележат, па тие умираат во сообраќајот.

Обрнете посебно внимание при купување или палење лисја и чистење градини и особено кога возите. Ежевите припаѓаат на семејството на цицачи и има 25 различни видови.

Тие припаѓаат на редот на инсективори (јадат бубачки), поради што градинарите многу ги сакаат.

Во постудените региони, ежовите хибернираат, а во пролетта, женските ежи раѓаат од 4 до 5 младенчиња.

Ежеските ‘рбети се всушност закоравени влакна, а младенчињата се раѓаат со меки боцки кои само подоцна стануваат цврста и сигурна заштита.

Ежето најчесто умира под тркалата на автомобилите, а потоа поради труење со отрови на стаорци, а може да јадат и поголеми животни.

Сепак, ежот е храбро животно, па треба лукавство да се победи.

Кога е во опасност, ежот се тркала во мала бодликава топка и на тој начин се брани од натрапниците. Сепак, лисиците имаат лек за одбранбена тактика – уринираат на неа, поради што ежот „се отвора“ од завиткана позиција и открива мек, ранлив стомак.

Бебе еж треба да се загрее со шише со топла вода или електричен грејач, а доколку е многу мало, првично ќе го нахраните со млако млеко со тоа што ќе натопите парче ткаенина во млекото и ќе го оставите да цица или ќе го нахрани со пластичен шприц.

Кога тој станува малку посилен, можете да му понудите салата, јаболко, па дури и бубачки.

Возрасните ежи сакаат „влажна“ храна за мачки.

Ако размислувате да земете еж од домашно милениче – размислете убаво.

Еж е во суштина скитник кој може доброволно да остане на некое време, но може да исчезне и многу брзо, така што нема смисла да се чува на едно место, особено не во стан.

Многу луѓе имаат голема симпатија и љубов кон ежевите, но важно е да се нагласи дека откако ежот ќе прерасне од бебе до возрасен еж, тој повеќе не е приврзан за лицето кое го воспитувало и е способен да води независен живот.

ИЗВОРМондо
претходниот член,Iron Maiden во Загреб наредна година
Следната статијаДенеска средба за копреседавање на Македонија и Бугарија со „Берлинскиот процес“

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде