Јулијанската нова година, позната и како Стара или Православна нова година, се слави од 13 до 14 јануари според грегоријанскиот календар, или 1 јануари според јулијанскиот календар.

Покрај празничната трпеза и вкусната храна, важно е да се слави и Православната нова година во друштво на најблиските, а обичајот кој е најпочитуван е одење во црква и молење за среќна и бериќетна година, како и здравје, љубов и хармонија на најблиските.

Вечерта на 13 јануари вообичаено е семејството да се собере околу попразнична трпеза, а точно на полноќ, сите присутни се бакнуваат и честитаат едни со други.

На првиот ден од новата година ручекот се служи порано, а стариот обичај беше да се јаде глава од божиќното печење.

Црквата ја испраќа старата и ја дочекува новата година не со вообичаени празнувања, туку на духовен начин, со молитви и богослужби, но исто така ги благословува сите пристојни прослави, без глупости и кич.

За овој празник се прави ритуален леб, таканаречена Василица, во која симболично се ставаат зрно пченица, паричка, што претставува материјално богатство и дренка, симбол на здравјето.

Според обичајот, Бадник се чува до Српската Нова година, кога се прават крстови и се ставаат на овошјето, односно на родното дрво, за годината да биде плодна.

Исто така се верува дека ако падне снег на денот на празникот, следната година ќе биде добра година.

ИЗВОРМондо
претходниот член,Долгорочни последици од ковид19 врз здравјето на заболените
Следната статијаДали алкохолот навистина влијае врз намалување на тремата?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде