Научниците ширум светот ги проучуваат долгорочните последици од коронавирусот, кој тие ги нарекуваат „долг ковчег“.

Центрите за контрола и превенција на болести на САД (ЦДЦ) ги наведува заморот, отежнато дишење, кашлица, болка во зглобовите и болка во градите како најчесто пријавени долгорочни симптоми.

Но, тој исто така известува и за други долгорочни последици, како што се потешкотии во размислувањето и концентрацијата – позната како „мозочна магла“ и главоболки и депресија се забележани кај многу пациенти.

Резултатите од студијата објавена во Британскиот медицински журнал во август покажаа дека околу 10 проценти од пациентите страдале од ефектите на ковид што траело подолго од 12 недели.

Но, кинеската студија е далеку најсеопфатната и најдолгорочна студија што го следи долгорочното влијание на ковид-19 врз хоспитализирани пациенти, тврдат нејзините автори.

Пациентите вклучени во студијата биле во просек 57 години и биле отпуштени од болницата Jyининтан во Вухан, каде што биле третирани првите пациенти со коски, помеѓу 7 јануари и 29 мај 2020 година.

Студијата вклучува 70 проценти од сите отпуштени пациенти со ковид-19 во текот на периодот, со исклучок на оние кои починале, како и оние кои не биле во можност да учествуваат поради тешка ментална или физичка состојба и оние кои одбиле да учествуваат во студијата.

ИЗВОРСлободна Далмација
претходниот член,Денеска се слави првата христијанска светица во историјата
Следната статијаДенеска се слави „Нова Година“ според јулијански календар

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде