Светскиот ден на книгата, познат и како Светски ден на книгата и авторското право или Меѓународен ден на книгата, е годишен настан организиран од Организацијата за образование, наука и култура на Обединетите нации (УНЕСКО) за промовирање на читањето, објавувањето и авторските права.

Првиот Светски ден на книгата беше прославен на 23 април 1995 година и продолжува да се признава на тој ден. Поврзан настан во Обединетото Кралство и Ирска е забележан во март.

По повод Светскиот ден на книгата и авторското право, УНЕСКО заедно со советодавниот комитет од главните сектори на книжевната индустрија, ја избира Светската престолнина на книгата за една година. Секој назначен Светски главен град на книгата спроведува програма на активности за славење и промовирање на книгите и читањето.

Оригиналната идеја беше замислена во 1922 година од шпанскиот писател Висенте Клавел Андрес како начин да му се оддаде почит на авторот Мигел де Сервантес. За прв пат беше прославен на 7 октомври 1926 година, роденденот на Сервантес, пред да биде преместен на датумот на неговата смрт, 23 април, во 1930 година.

Прославата продолжи да ужива голема популарност во Шпанија, особено во Каталонија, каде што се совпаѓа со Diada de Sant Jordi, светецот-заштитник на Каталонија. Диадата обично вклучува размена на подароци помеѓу саканите и, од Саемот на книгата во Барселона во 1931 година, подароците се книга и роза.

Во 1995 година, УНЕСКО одлучи Светскиот ден на книгата и авторското право да се слави на 23 април, бидејќи датумот е и годишнината од смртта на Вилијам Шекспир и Инките Гарсиласо де ла Вега, како и годишнината од раѓањето или смртта на неколку други истакнати автори. (Во историска коинциденција, Шекспир и Сервантес умреле на истиот датум – 23 април 1616 година – но не во истиот ден, како во тоа време, Шпанија го користела Грегоријанскиот календар, а Англија го користела јулијанскиот календар; Шекспир всушност умрел 10 дена по Сервантес починал на 3 мај според Грегоријанскиот календар.)

ИЗВОРВикипедиа
претходниот член,Европската комисија даде одобрување за плаќање на рускиот гас во рубљи
Следната статијаЗлато вредни лекции кои можете да ги научите кога во животот немате на кој да се потпрете

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде