18.8 C
Skopje
Monday, August 8, 2022

Француската влада ќе воведе министерство за унапредување на ЛГБТ правата

Владата на Франција соопшти дека планира да назначи амбасадор за прашања кои ги засегаат лезбејките, геј, бисексуалците и трансродовите лица и кој ќе ги...

Наса откри две нови галаксии со помош на вселенскиот телескоп „Веб“

Моќните инфрацрвени камери снимија бројни детали и произведоа фотографија од панорамското тркало, како и две помали придружни галаксии, се вели во соопштението на НАСА....

Да не беа доматите и пиперките од Турција и Албанија ќе останевме без шопска

На зелените пазари невообичаено високи за овој период од годината. Високите откупни цени, но и намаленото производство на земјоделски производи влијаеја врз понудата и...

Жените почесто бараат развод од мажите, Македонија меѓу земјите со најниска стапка на развод

Една од најтешките одлуки е да се стави крај на бракот, особено оној кој е заедно 20 или 30 или повеќе години. Главно, губењето...

Денеска е именден на сите кои го носат името Марија и Магдалена

Овој ден всушност е спомен на Марија Магдалена. Таа била родена во планинските предели на Сирија, околу градот Магдала, поради што била наречена Магдалена....

Лебот ќе се продава по нова, повисока цена

Поскапува лебот. Новите цени се повисоки за 8 до 10%. Причина за ваквото зголемување се скапите енергенси, велат од мелничко-пекарската индустрија. Тоа е најчесто од...

Користењето на навигација и Google Maps не прави поглупави

Денес е многу нормално да ја проверите омилената GPS карта и да ја испланирате маршрутата користејќи апликација за навигација пред да патувате на место...

Даниловски: Следната недела ќе биде пикот со ковид, од септември бројките ќе стивнат

Рестрективни мерки не се потребни, потребно е само да продолжат досегашните мерки, за носење маски во затворени простори, ова треба особено да важи за...

Ултра-обработена храна не треба да сочинува повеќе од 20% од вашата дневна исхрана

Оваа неодамнешна студија не е прва која воспоставува врска помеѓу ултра-обработената храна и когнитивното опаѓање. Студијата објавена во „The Journals of Gerontology“ претходно оваа...

Внимавајте да не го погрешите пинот за вашата картичка во Србија, секој погрешен обид...

Покрај сите поскапувања со кои се соочуваат граѓаните на Србија, од вчера нов удар по џебот или поточно по картичките. Покрај сите поскапувања со кои...
7,448FansLike

Recent Posts

Trending Now

error: Content is protected !!