21.4 C
Skopje
Thursday, May 13, 2021

Стефоска бара итна вакцинација за културните работници

Министерката за култура, Стефоска бара да се обезбедат услови за итна вакцинација на најзагорзените културни работници во Македонија. Според апелот на Стефоска тоа се музичко-сценските...

Од вечерва нови мерки, нема да има полициски час во Македонија

Денес се отвараат вежбалните, фитнес центрите и теретаните. Поради верскиот празник Рамазан Бајрам нема ограничување за движење. Вечерва поради верскиот празник Рамазан Бајрам граѓаните без...

СЗО: Индискиот сој на коронавирус е откриен во 44 земји

Светската здравствена организација (СЗО) откри дека индискиот сој на коронавирусот што предизвика нагло зголемување на бројот на заболени во Индија е откриен во дури...

Официјално потврдено: Антителата по прележан ковид траат 8 месеци

Ова е точно „без оглед на тежината на болеста, возраста на пациентот или присуството на други патологии“, се вели во студијата спроведена од престижната...

Во петок пристигнуваат нови дози од АстраЗенека

Министерот за здравство, Венко Филипче на својата фејсбук-страница ја сподели веста дека на 14 мај во Македонија ќе стигне втората пратка вакцини преку „ковакс“...

Што ако сте примиле само една доза од вакцина против ковид?!

Во споредба со невакцинираните, луѓето кои примале единечна доза на AstraZeneca биле 55 проценти заштитени од смрт, во споредба со 44 проценти по единечна...

Бакнувањето е многу здраво, бакнувајте се почесто:

Причината е едноставна - здравствената заштита го штити организмот. Ова го докажа истражувањето спроведено на половина милион луѓе на возраст од 37 до 73 години. Невротичните...

СЗО: Сите треба да бидеме загрижени за индискиот сој на корона

Светската здравствена организација (СЗО) го класифицираше индискиот сој на коронавирус, исто така познат како „двоен мутант“, како можност од нова глобална загриженост, пренесува „Би-би-си“. Според...

Прелог мерки од Кризен штаб: Скратување на траење на полицискиот час

Кризниот штаб предложи олеснување на рестриктивните мерки – полицискиот час да почнува од 24 часот, угостителските објекти да работат до 23.30 часот, а да...

Денеска е Ден на Европа и Ден на победа над фашизмот

Во светот денес се слави Денот на победата над фашизмот во Втората светска војна – 9 мај, а церемониите по повод 76-годишнината од капитулацијата...
3,536FansLike

Recent Posts

Trending Now

error: Content is protected !!