-9.2 C
Skopje
Tuesday, January 25, 2022

Денеска е меѓународен ден на образованието

0
Образованието е човеково право, јавно добро и јавна одговорност. Генералното собрание на Обединетите нации го прогласи 24 јануари како Меѓународен ден на образованието, во прослава...

Како вакцинираните и невакцинираните ги чувствуваат симптомите на омикрон?

0
Додека секојдневно гледаме зголемување на новозаразениот омикрон, многумина се прашуваат дали има разлика во симптомите на вакцинирани и невакцинирани. Првите симптоми се повеќе слични...

СЗО објави можен крај на пандемијата годинава

0
Сојот омикрон на коронавирус, кој би можел да зарази 60 отсто од Европејците до март, започна нова фаза на пандемијата во регионот и може...

Вклучувањето на кикиритки во исхраната кај деца може да ги намали аларгиите

0
Вклучувањето на кикиритките во исхраната на малите деца на рана возраст може да помогне во спречување на алергии на мешунките, кои можат да бидат...

Денеска е празник во чест на Преподобниот Теодосиј Велики

0
Теодосиј е роден во регионот на Кападокија, во селото Могаријаси. Како млад, тој го посети Симеон Столецот, кој го благослови и му пророкува голема...

Во Европа во декември продадени повеќе електрични отколку дизел возила

0
Во декември, продажбата на електрични возила во Европа достигна пазарен удел од дури 21 процент, постигнувајќи поголем удел од дизелите, дознава Automotive News Europe....

Владин тим денеска заминува во официјална посета на Софија

0
Владин тим предводен од премиерот Димитар Ковачевски денеска заминува во официјална посета на Софија, каде што утре ќе се одржи заедничка седница на владите...

Од денеска во Косово само со потврда за примени три дози на вакцина

0
По наглото зголемување на бројот на заболени од Ковид-19, косовската Влада синоќа донесе нови мерки за спречување на ширењето на пандемијата, според кои, меѓу...

Еве колку точно трае заразата со омикрон сојот

0
Научниците веќе знаат дека луѓето кои се инфицираат со корона вирусот обично се позаразни во порана фаза на инфекцијата. Со омикрон, се смета дека вирусот...

Виктор Франкл: Бидете си најголема утеха сами на себе и не бидете зависни од...

0
Секогаш ќе има потешкотии на патот на животот, но и во такви ситуации важно е да продолжите да уживате во убавите моменти, бидејќи секоја...
7,448FansLike

Recent Posts

Trending Now

error: Content is protected !!