Засега, нема јасен одговор за тоа колку долго вакцините штитат од корона.

Пред да бидат одобрени вакцините, истражувачите ја утврдиле нивната безбедност.

Во третата фаза од развојот на вакцините, беше испитана функционалната ефикасност и треба извесно време да се утврди колку долго трае имунитетот.

Периодот по одобрувањето на вакцината е назначен како четврта фаза од развојот на вакцината.

Во моментов сме во средината на оваа фаза и сигурни информации за времетраењето на имунитетот ќе бидат достапни можеби само за неколку години.

ИЗВОРСлободна Далмација
претходниот член,Шминката за лице може да се расипе и да предизвика големи инфекции на лицето
Следната статијаКурц веќе нема да ги прима: Додека сум јас канцелар, Австрија нема да прима нови бегалци од Авганистан

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде