Ова е новата карактеристика на хуманоидниот робот „Пепер“, кој се користи во некои земји од порано, каде ги поздравуваше посетителите во продавниците, изложбите и другите јавни места, пренесува Ројтерс.

Камерата на Пепер ги скенира лицата на луѓето кои му приоѓаат и ако открие дека е откриена долната половина на лицето, ја изговара фразата: „Треба секогаш да носите правилно маска “.

Ако види дека посетителот потоа става маска, роботот продолжува со фразата: „Ви благодарам што ја ставивте вашата маска“.

Идејата не е да се има роботска полиција дали луѓето носат маски, туку да се обезбеди пријателско потсетување, рече Џонатан Борија, шеф на продажбата во Европа на SoftBank Robotics, компанијата која стои зад Pepper.

Извор: Канал5

претходниот член,Од денеска градинките во Македонија почнуваат со работа под посебни протоколи за работа на градинките
Следната статијаИ покрај протестите во Црна Гора, Мило Ѓукановиќ заминува во опозиција

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде