Дали се чувствувате уморни и летаргични? Барате утеха во слатките? Дали се борите со вишок килограми? Дали често страдате од главоболка? Можеби долго време се боревте со стресот, дури и без да сфатите. Да, стресот е здравствен проблем, иако честопати не го сфаќаме сериозно, но тој ни се чини како дел од секојдневниот живот. Тоа може негативно да влијае на секој дел од нашиот живот, тело и ум.

Што е стрес?

Стресот е притисок или напнатост што едно лице може да го почувствува физички и психички. Може да биде предизвикана од одредена ситуација во животот или од сопствено толкување на истата. Најголемиот проблем се јавува кога некое лице на дневна база чувствува зголемено ниво на стрес подолго време, особено кога станува збор за ситуации над кои тој има малку или скоро никаква контрола.

Таквиот хроничен, долгорочен стрес може да предизвика цела низа нарушувања во нашите животи, организмот и однесувањето. Истраживме само неколку од нив и најдовме начини да ги достигнеме.

Несоница

Несоницата е еден од првите показатели на стрес. Со нормална функција на нашето тело, нивото на хормонот кортизол се намалува пред спиење и мирно заспиваме.

Во стресни ситуации, односно кога сме под стрес, нашите надбубрежни жлезди лачат хормони кортизол и адреналин, што може да доведе до нарушувања на спиењето.

Еден начин на кој можете да си помогнете може да биде медитација. Воведете го во вашата дневна рутина и научете да се опуштите и да се подготвите за мирен сон.

Постојана главоболка

“Стресна” главоболка може да се препознае со фактот дека болката се наоѓа во областа над очите и вратот и професионално се нарекува главоболка со напнатост.

Првиот чекор е да пиете доволно вода за да бидете сигурни дека главата не ве боли поради дехидрираност и да јадете нешто добро ако не сте јаделе долго време.

Ако не помине, можете да побарате решение во парацетамолот, што според многу упатства е првиот чекор во третманот на акутна болка.

Можете да изберете лекадол, кој содржи парацетамол, и може да ја потисне непријатната болка. Со оглед на тоа што има релативно ретки несакани ефекти доколку се земе во препорачаната метода на дозирање, тоа е одлично решение во борбата против главоболките и може да стане постојан дел од вашата домашна аптека. Оптималната доза е 500-1000 мг за максимално влијание врз болката.

Варење и борба со вишокот тежина

Правилното варење е исклучително важно за здравјето на нашето тело, а постојаната изложеност на стресни ситуации може да ја наруши оваа хармонија.

Стресот може да доведе до варење, како што се дијареја, непријатност во стомакот и нарушувања на апетитот. На краток рок, стресот може да доведе до намален апетит затоа што нашите надбубрежни жлезди лачат повеќе адреналин, така што нашата храна е во втор план, особено нејзиниот квалитет.

Меѓутоа, ако стресот продолжи, надбубрежните жлезди ослободуваат и хормон кортизол, што го зголемува апетитот, вклучително и зголемена мотивација за јадење.

Откако ќе се проголта, храната полна со маснотии и шеќер се чини дека има повратен ефект што ги ослабува реакциите и емоциите поврзани со стресот, затоа ние копнееме по него и таквата храна навистина може да се нарече „удобност“.

Покрај јадење нездрава храна и прејадување, зголемувањето на телесната тежина заслуги и несоница и недостаток на вежбање.

Со секојдневна физичка активност и внесување здрава храна во организмот, како овошје, зеленчук и здрави житни култури, може да спречите натрупување на несакани килограми и да спречите проблеми со варењето.

ИЗВОРГлорија
претходниот член,Граѓаните на БиХ ќе го тужат НАТО за загрозување на здравје
Следната статијаСè што љубителите на кафе треба да знаат за својот омилен пијалок

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде