Кафето и чајот се двата најпопуларни пијалоци ширум светот и всушност се дел од човечката култура. Се разбира, овие пијалоци можат да имаат здравствени придобивки, но во некои случаи, можни се и здравствени ризици.

Предности на кафе

Повеќе од 80 проценти од возрасните Американци пијат кафе, а многумина го прават тоа поради позитивните ефекти врз будноста, вниманието, времето на реакција и внимание, па дури и физичките перформанси.

Кафето исто така има повеќе од 800 соединенија, кои вклучуваат кофеин и хлорогена киселина, а има и податоци кои ги потврдуваат позитивните придобивки, вклучително и спречување на неколку хронични заболувања како што се дијабетес и маснотии во црниот дроб.

Покрај тоа, може да им даде на fansубителите на овој пијалок пријатно топло чувство секое утро.

Негативни несакани ефекти на кофеин

Горушица е вообичаен несакан ефект при пиење кафе, а има и некои студии кои сугерираат дека луѓето кои пијат кафе може да бидат склони кон развој на синдром на нервозно дебело црево (IBS).

Причината за тоа може да биде од повеќе причини, но дел од тоа би можело да биде поврзано со променетата подвижност на цревата како последица од пиење кафе.

Многу е важно да обрнете внимание на тоа како влијае кофеинот врз вас и соодветно да ја прилагодите вашата рутина.

Покрај тоа, многу пијалоци за кафе се полни со сируп, млеко и шеќер, што може да доведе до воспаление и нерамнотежа на бактериите во цревата.

Кога редовно ги земате овие извори на шеќер, имате зголемен ризик од дијабетес, срцеви заболувања, автоимуни болести и цела низа други здравствени проблеми.

Како да пиете кафе на здрав начин?

Дали треба да избегнуваме кафе или да го пиеме и да се надеваме на најдоброто? Постојат два клучни концепта што треба да се разгледаат: колку кофеин навистина ви треба и како вашето тело го апсорбира кофеинот?

Истражувањата сугерираат дека пониски дози на кофеин во редовни интервали во текот на денот можат да ги понудат сите придобивки од кофеинот што го сакате, истовремено контролирајќи ги несаканите ефекти што може да се појават кога дозата ќе стане преголема – концепт наречен „микродозирање на кофеин“.

На пример, можеби е подобро да пиете 200 мг кофеин (што е околу две чаши кафе) за шест до седум часа отколку да ги пиете сите 200 мг еден час.

Значи, секако можете да пиете утринска шолја кафе ако сакате, но постојат начини да консумирате кофеин без негативни несакани ефекти од големи дози за краток временски период.

Исто така, пред да пробате нешто ново, задолжително консултирајте се со лекар за да проверите дали ви одговара.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Последици од долготраен стрес и како да се справиме со нив
Следната статијаСоништа за прељуба и какво значење имаат ако се повторуваат?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде