Експертите предупредуваат дека со смирување на ширењето на вирусот корона, психијатриската професија ќе има уште повеќе работа, бидејќи многумина дури тогаш ќе ги видат сите последици од страдањето од ситуацијата предизвикана од глобалната зараза, и често се забележува дека пандемијата го зголеми бројот на самоубиства.

Д-р Александар Мисојчиќ, психијатар и психотерапевт од Белград, вели дека ситуацијата со пандемијата имала најмногу негативно влијание врз пациентите кои веќе страдаат од анксиозност, опсесивно-компулсивно пореметување или депресија.

Продолжениот стрес предизвикува главоболки

Долго време бевме изложени на ситуацијата диктирана од корона вирусот и долго време бевме во состојба на продолжен стрес. Ова во голема мера го нарушува емоционалниот, менталниот и физичкиот статус на здрави луѓе, особено оние кои веќе имаат нарушено ментално здравје. Затоа, покрај големата ментална вознемиреност, овие пациенти може да имаат некои од физичките симптоми, како што се главоболки, несоница, потење на дланките, чувство на срцеви палпитации или отежнато дишење.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Колумна за Амадео Модилијани: Таинственоста и меланхолијата на портретот
Следната статијаПроизведена нова вакцина против коронавирус наречена „Новавакс“

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде