Научниците на првиот човечки пациент му вбризгувале нов вирус кој го убива ракот. Вирусот, познат како Ваксинија, е успешно тестиран на животни. Сепак, вистинскиот тест за неговата ефикасност започнува со ново клиничко испитување, пренесува Yahoo News.

Лесно е да се слушне зборот вирус и веднаш да се помисли на нешто лошо, особено по две години пандемија. Впрочем, има многу смртоносни вируси. Сепак, научниците тестираат нов вирус кој го убива ракот познат како Ваксинија во експерименталниот третман за рак.

Овде, се надеваме дека вирусот ќе го зајакне имунолошкиот одговор на телото на ракот. Самиот вирус е специјално дизајниран да ги убива клетките на ракот. Во експериментите со животни, научниците видоа многу ветувачки резултати. Овие типови на вируси се оружје во борбата против ракот повеќе од еден век.

Сепак, успехот на овие вируси е во најмала рака многу ограничен. Но, овој пат, научниците конструираа вирус кој не само што ги оштетува клетките на ракот, туку ги прави попрепознатливи за имунолошкиот систем на телото. Истражувачите се надеваат дека ова ќе помогне да се зајакне реакцијата на телото, што ќе му овозможи подобро да се бори.

Претходните клинички испитувања на лекови против рак исто така покажаа ветувачки резултати. Ваксинија може да отвори нова врата.

Се разбира, пред да преминат на испитувања на луѓе, научниците го тестирале вирусот на животни. Во многу случаи, тие забележале голем успех во намалувањето на туморите. Се покажа дека вирусот кој го убива ракот ја намалува големината на ракот на белите дробови, дојката, јајниците, панкреасот и дебелото црево.

Со овој успех, научниците решија да преминат на тестирање на луѓе. Резултатите забележани кај животните не секогаш се пренесуваат директно на луѓето. Постојат многу причини за ова, но истражувачите се уште се надеваат дека овој вирус може да ги подобри шансите на пациентите да се борат со ракот.

Во моментов, Ваксинија ќе се тестира во фаза 1 на само сто пациенти со рак. Овие пациенти имаат метастатски или напредни цврсти тумори, и секој претходно пробал најмалку два други третмани. Истражувачите планираат да ги поделат во две групи – првата ќе добие Ваксинија, а втората ќе добие вирус кој го убива ракот во комбинација со лек за имунотерапија.

Се разбира, испитувањата во првата фаза се главно за безбедност и наоѓање на оптимална доза. Како таков, можеби нема да ја докаже целосната ефикасност на вирусот. Сепак, тоа е важен чекор во можното наоѓање на алтернативен метод за борба против ракот. Во моментов се очекува судењето да биде завршено на почетокот на 2025 година. Така, ќе помине некое време пред да видиме какви било конечни резултати, според Yahoo News.

ИЗВОРСлободна Далмација
претходниот член,Првиот гинеколог во светот се водел од убедувањето дека црните жени не чувствуваат болка и над нив ги вршел најмонструозните експерименти
Следната статијаНова летна сезона со стари проблеми: Работници мигрираат, во Македонија ќе нема кој ни кафе да не послужи!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде