Симс го спроведувал своето истражување на робови со темна кожа и не им давал анестезија или други достапни лекови против болки за време на интервенциите и процедурите.

До денес, историчарите, луѓето од Штука и другите кои се заинтересирани за темата медицинска етика не го одобруваат начинот на кој овој лекар ги злоупотребувал телата на црните жени заради неговите експерименти.

Во своето време, Симс беше обвинет дека повеќе се грижи за експериментирање отколку за терапевтски третман, како и дека предизвикува неискажливо страдање, дејствувајќи водено од расистичката претстава дека црнците не чувствуваат болка.

ПИОНЕР НА ГИНЕКОЛОШКА ХИРУРГИЈА

Симс се занимавал со медицина во време кога лекувањето на женските репродуктивни органи се сметало за невкусно и несоодветно.

Џејмс Мерион Симс бил пионер во хируршката техника за лекување на везиковагинална фистула, честа постпартална компликација во 19 век, состојба во која расцепот помеѓу матката и мочниот меур предизвикува постојана болка и неконтролирано истекување на урина.

Некои историчари велат дека Симс бил едноставно човек од своето време, чија цел била оправдана со средства, и дека жените со фистули веројатно толку многу сакале третман што се согласиле да учествуваат во неговите експерименти.

Историјата не го забележала односот на жените кои биле лекувани, бидејќи согласноста на робовладетелите, кои имале финансиска корист од нивното закрепнување, тогаш била единствениот законски услов за лекување.

ГИНЕКОЛОГ И СОПСТВЕНИК на робови

Роден во 1813 година во округот Ланкастер, Јужна Калифорнија, Џејмс Мерион Симс ја започнал својата медицинска кариера во време кога лекарите не добивале толку ригорозна обука како што се денес.

По стажирање во лекарска ординација, посетување тримесечен курс и едногодишно студирање на Медицинскиот колеџ Џеферсон, Симс ја започна својата пракса во Ланкастер. Подоцна се преселил во Монтгомери, Алабама, во потрага по нов почеток по смртта на неговите први двајца пациенти.

Во Монтгомери, Симс изградил репутација меѓу богатите сопственици на плантажи и ги третирал нивните робови. Според Ванеса Гембл, професорка по медицина и хуманитарни науки на Универзитетот Џорџ Вашингтон, основата на практиката на Симс лежи во трговијата со робови.

Симс изградил болница со осум луѓе од неговата заработка во срцето на трговскиот кварт во Монтгомери, а поголемиот дел од медицинските прегледи сè уште биле извршени на плантажи. Во ординацијата биле носени само тешко повредени или болни пациенти.

ИЗВОРNationalGheographic.rs
претходниот член,Временска прогноза: Нов температурен шок – еве какви температури не очекуваат
Следната статијаНови вести од науката: На повидок е нова вакцина против ракот

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде