Постојат одредени правила кога станува збор за нанесување крема за сончање, кои осигуруваат дека таа не заштитува на најдобар можен начин.

Нанесувањето крема за сончање треба да биде последниот чекор.

На ова му претходи миење на лицето, нанесување серум, крема против очи и хидратантна крема.

Почекајте вашата кожа добро да ги впие претходните производи, пред да го нанесете кремот за сончање.По нанесувањето, почекајте најмалку 20 минути пред да се изложите на сонце.

  • Нанесете крема на целото лице

Ако кремот со заштитен фактор го нанесувате само на оние делови кои се „најпогодени“ од сончевите зраци – носот и образите – тогаш правите грешка.

Тоа е исто како да кажете дека ги четкате само оние заби кои се видливи кога се насмевнувате. Во превод – не можете да контролирате кој дел од лицето ќе го зафати сончевата светлина, што значи дека кремот треба да биде рамномерно распореден низ лицето.

  • Грешки кога станува збор за техниките на примена

Најпрво ставете ја кремата на самиот центар на лицето, односно на носот, а потоа намачкајте ја кон рабовите внимавајќи да ги покриете челото и вилицата.

Треба да бидат заштитени и ушите. Не мора да го тапкате крем, а најдобро би било да користите прсти, а не сунѓерче или четка.

  • Заборавате на усните

За жал, дури и на усните има траги од стареење предизвикани од штетното сончево зрачење, а во најлош случај на тој дел од лицето може да се развие рак на кожата.

Заштитниот балсам за усни треба да се користи од април-мај до септември-октомври, така што вашите усни ќе бидат и хидрирани и заштитени.

  • Не грижете се за видот на кремот

Препорачливо е да користите крема со заштитен фактор 30 или повеќе.

Покрај тоа, во зависност од типот на кожата изберете крема за сува, комбинирана или мрсна кожа.

ИЗВОРАло
претходниот член,Годинава е зголемен бројот на туристи во Македонија
Следната статијаПред дождот и по него, пред штрајкот на просветните работници и по него

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде