Во последните десет години е забележан значителен пораст на бројот на деца кои земале мелатонин, хормон кој ги „смирува“ сите функции во телото и сигнализира дека е време за спиење, а се отруле – намерно или случајно.

Станува збор за 260.435 случаи, главно петгодишни или дури и помали деца, кои биле отруени со мелатонин, а тоа е зголемување за 530 отсто од 2012 до 2021 година, се вели во извештајот на Американската асоцијација за контрола на труење, N1. извештаи.

Мелатонин, кој вообичаено го произведува епифизата, се користи за смирување и подобрување на квалитетот на сонот кај децата и возрасните, а може да се најде во капсули, течна форма или во форма на гумени бонбони.

Мелатонин, освен што влијае на сонот, има и антиоксидантно дејство, па затоа е многу барана супстанца против стареење.

Во последните четири години неговата продажба пораснала за 150 отсто.

Иако децата обично немале посериозни симптоми и можеле да се лекуваат со домашна нега, околу 1,6 отсто од децата имале големи компликации – потребен бил респиратор, а двајца починале.

Мелатонин е безбеден за деца во мали дози, од 1-3 милиграми, а во случај на потреба од поголема доза, треба да се консултирате со лекар и внимателно да ја следите состојбата на детето. На пазарот има и додатоци кои содржат многу повеќе мелатонин отколку што е наведено на етикетата. Некои производи содржат и серотонин, кој ја зголемува токсичноста кај децата.

Јавните здравствени работници и педијатрите се особено загрижени за мелатонин, кој доаѓа во форма на гумени бонбони кои се привлечни за децата. Исто така, многу родители веруваат дека мелатонин е опасен, па затоа можат да му дадат на детето поголеми количини од дозволените.

Мелатонин треба да се третира како и секој друг лек во домот, истакнуваат лекарите, па затоа капсулите со мелатонин треба да се чуваат подалеку од дофат на деца, пишува N1.

Повеќето деца нема да покажат симптоми, но може да се појават гастроинтестинални и кардиоваскуларни проблеми. Педијатарот Даниел Ганџијан рече дека повеќето деца пријавуваат силна поспаност, а некои дури и повраќаат. Околу 3.555 деца доживеале посериозни проблеми, две починале, а пет биле на респиратор.

Во посериозни ситуации, мелатонин може да го забави дишењето и функцијата на белите дробови, а може да настанат и промени во метаболизмот. Дефинитивно е неопходно да се јавите кај лекар.

ИЗВОРСлободна Далмација
претходниот член,Финска порача дека нема да прифати членство во НАТО без да го добие и Шведска
Следната статијаВо 2035 година ќе заборавиме на дизелци и бензинаши, во ЕУ ќе се возат само електрични автомобили

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде