Еден од професионалните предизвици со кои се соочува Карл Бергстром, професор по биологија на Универзитетот во Вашингтон, е често поставуваното прашање во која насока ќе се движи пандемијата „Ковид-19“.

Прашањето се поставува во многу варијации – што ќе се случи следната недела, следната учебна година, или следната зима – и така ќе биде се додека вирусот е меѓу нас.

Бергстром работи на пресекот на две релевантни теми – како реагираат живи суштества како нас на информации и како се шират биолошки феномени како вируси.

Значи, ако некој треба да побара одговор, тогаш тоа е тој, пишува Wired.

Во последно време отворено одговара: „Не знам“.

Моделите не можат да служат како пророци

Тој краток одговор, сепак, крие нешто. Од почетокот на пандемијата, задачата за предвидување на болеста не е да ни каже точно каде одиме, туку да н prepare подготви за многу можности. Тоа е тешка работа.

Повеќекратни можни исходи од кризата им даваат можност на луѓето да се идентификуваат со еден или друг заклучок, во зависност од тоа како им одговара, што доведува до премногу откажувања или премногу неосновани очекувања.

Потсетете се кога администрацијата на поранешниот американски претседател Доналд Трамп ги искористи најоптимистичките прогнози за да објави дека пандемијата ќе заврши до минатото лето.

Моделите можат да им помогнат на политичарите да одлучат каде да ги искористат ресурсите, а исто така можат да им помогнат на обичните луѓе да најдат поддршка во несигурен свет. Сепак, моделите не можат да служат како пророци.

ИЗВОРИндекс.хр
претходниот член,Вишок од овие 5 витамини може да предизвика развој на рак
Следната статијаШто обично прават жените, а што мажите додека се на одмор?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде