Научниците се повеќе се уверени дека земањето витамини нема никакво влијание во спречувањето на смртта или болестите кај општата популација, а најновите истражувања покажаа дека вишокот антиоксиданси го зголемува ризикот од рак.

Во многу случаи, земањето големи количини во форма на додатоци (особено витамини А, Ц и Е и бета-каротин) може да биде штетно, бидејќи го зголемува ризикот од рак и други болести, бидејќи концентрацијата на антиоксиданси во телото претерано се зголемува На

Покрај тоа, некои витамини и додатоци можат да направат повеќе штета отколку добро, предупредува д-р Мики Барбер и верува дека пет витамини и додатоци треба темелно да се разгледаат, вклучувајќи калциум, додатоци на калциум, витамински додатоци, витамини и минерали за оние над 50 години.

Барбер додава дека храната е најдобриот начин за телото да добие витамини и минерали за оптимална функција на клетките, иако не сите овие витамини може да се добијат во секој оброк.

Затоа јадете разновидна храна, органски одгледана без пестициди и хормони, сами готвите оброци и не јадете надвор, бидејќи во спротивно ќе ви требаат мултивитамини, истакнува Барбер.

ИЗВОРРецепти
претходниот член,Сонце ќе има се помалку: Совети како да се преживее есента?
Следната статијаКога ќе се вратиме во нормален живот и кога ковид конечно ќе заврши?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде