Сите знаеме дека прекумерната потрошувачка на алкохол е лошa за здравјето, но што е со редовното „рекреативно“ пиење алкохол во мали количини?

Кардиолозите стравуваат дека премногу луѓе сè уште веруваат во митот дека една мала чаша вино или пиво не штети, но дури и малку придонесува за здравјето.

Секојдневно пиење алкохол, дури и во многу мали количини, го зголемува ризикот од развој на атријална фибрилација, нарушување на срцевиот ритам, што е најчеста срцева аритмија по екстрасистола.

Тоа е состојба која предизвикува палпитации, отежнато дишење, болка во градите, вртоглавица, губење на свеста кај пациентите, но може да биде и целосно асимптоматска, па проблемот е откриен случајно.

Според британската национална здравствена служба, овој проблем ги погодува седум проценти од луѓето постари од 65 години. И иако ваквата потрошувачка на алкохол обично не е опасна по живот, може да предизвика многу непријатности во животот, а исто така е поврзана со мозочни удари.

Дури и една чаша вино на ден има ефекти врз здравјето на срцето, според големото истражување на Центарот за срце кое работи во Универзитетската болница Хамбург-Епендорф, кое обработува податоци собрани за 100.000 луѓе следени 14 години, кои претходно не страдале од атријална фибрилација.

Студијата открива дека во тие 14 години, повеќе од 5.800 субјекти развиле ваков тип на срцева аритмија за прв пат, а ризикот е поголем, колку што е поголема редовната потрошувачка на алкохол.

Докажано е дека дури и една чаша пиво или вино на ден, или околу 12 грама алкохол, го зголемува ризикот од развој на срцеви аритмии за 16 проценти во споредба со луѓето кои не конзумирале алкохолни пијалоци. Кај луѓето кои конзумирале две чаши алкохол на ден, ризикот се зголемил за 28 проценти.

Авторите на студијата забележуваат дека една чаша алкохол од време на време не претставува непосреден ризик за луѓето со добро здравје.

Првите симптоми на атријална фибрилација се палпитации и забрзано чукање на срцето. На овие пациенти им се препорачува да избегнуваат алкохол во целост.

ИЗВОРСлободна Далмација
претходниот член,Постковид симптоми сериозни и кај оние кои го прележале вирусот на нозе
Следната статијаСрпските граѓани ослободени од плаќање на патарини во Македонија

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде