-Бев скептичен во врска со ковид од самиот почеток и не се заштитував многу. Тогаш болеста беше уште посмешна кога се заразив и добив поблага форма на болест во декември, вели Маријан

Кога се заразил Маријан (30), вели дека неговите симптоми вклучувале благо чувство на печење во главата и синусите, мала болка на десната страна на белите дробови која траела два дена и температура која се искачувала до 38,8.

Тој вели дека сè траело 4,5 дена, по што се чувствувал како ништо да не се случило.

Маријан, вели дека е здрав ракометар кој никогаш немал проблеми со притисокот. И тогаш, одеднаш, среде ноќ, забележа дека не се чувствува добро.

Го измерив притисокот, беше 175/117, пулс 188. Бев исплашен. Го разбудив татко ми, за да проверам дали мерам погрешно, но тоа беа реални бројки. Тогаш се сетив дека неколку дена пред тоа почувствував остра болка во градите, што во тој момент ја игнорирав – вели Маријан, кој веднаш отишол во болницата каде бил прегледан и бил отпуштен, изјавувајќи дека можно е е посредуван синдром на постковид 

Во исто време, со истите симптоми, имаше уште пет други млади луѓе – изјавува Маријан.

Наскоро, тој започнал да страда од силна кашлица.

Таа сува кашлица е толку силна што ве тера да повраќате. Сирупот не помага. Толку го губев здивот од кашлицата што не можев да склопам два збора. Една вечер кашлав нон стоп 15 минути, немаше време да се откажам од кашлицата, па завршив повторно во одделот за итни случаи. Едвај можев да ги дадам податоците за кашлицата, но тие ме упатија на клиниката за постковид. Во средината на февруари закажаа термин за 3 мај – вели Маријан.

Задушен од кашлица, тој отишол во одделот за итни случаи по трет пат во средината на март; Х-зраците дури и тогаш не покажале ништо, CRP бил само малку покачен. Тие претпоставиле воспаление на белодробното ткиво и му дале кодеин кој конечно ќе ја ублажил кашлицата. Тој исто така примил две дози антибиотици, за кои било утврдено дека безбедно спречиле некоја суперинфекција.

КТ покажа дека немам белодробна емболија, но белите дробови сега ми се полни со лимфни јазли, има 5 мм на десната страна, а нешто не е во ред со мојата тироидна жлезда, десниот лобус е намален. Ова е моменталната дијагноза. Последните 15 дена беа подобри за мене, но не баш најдобро. Со секој здив како да ми лежи тешка плоча на градите. Најлошо е навечер, болка во градите, ‘рчење додека дишам преку уста. Ги чекам наодите и понатамошната терапија – го заврши Маријан признанието.

За разлика од него, Ружица Шупан (64) имала потешка форма на ковид-19. Во јануари, таа завршила на кислород, поминала една недела на одделот за интензивна нега и две недели на одделение за интензивна нега.

Косата сè уште и паѓа, заборава и белите дробови се оштетени 50 проценти.

Таа исто така била погодена од периферна пареза на лицето – нејзината усна се искривила и попуштила, како при мозочен удар.

За среќа, по неколку третмани со акупунктура во првата невролошка клиника за постковид во рамките на Одделот за невроимунологија на Клиниката за неврологија, нејзината состојба се подобрила.

Акутен полирадикулонеуритис или синдром Гилаин-Баре може да се појави како последица на ковид. Имаме и пациентка која во октомври ја надмина лесната форма на болеста, а по еден месец имаше болка и слабост во нејзините раце, што не и беше препознаено, па таа се лекуваше на ортопед еден месец, а потоа случајно дојде кај нас.

Ја третиравме со имуноглобулин, но сè уште не е добро. Сега правиме плазмафереза, метод за промена на плазмата – вели проф. Вања Бачиќ Кес од Клиниката за неврологија на Клиничкиот болнички центар.

Таа истакнува дека досега не наишла на болест со толку различни последици, а како невроимунолог секоја година по грипот гледа разни бизарни последици. Се виде на крајот на минатата година дека пациентите кои се заразиле со ковид ќе имаат последици некое време, без оглед на тежината на болеста. Пациентите кои имале лесни заболувања одеднаш пријавиле симптоми по неколку недели кои првично не биле поврзани со ковид. Околу 40 проценти од нив имале невролошки симптоми – главоболка, вртоглавица, вкочанетост на рацете и нозете, болка во областа на цервикалниот или лумбосакралниот ‘рбет, долгорочни преостанати нарушувања на мирисот и вкусот.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде