Многу луѓе страдаат од болест при движење за време на патувањето, а за да ја избегнат, повеќето земаат лекови кои всушност ве прават поспани. Оваа состојба се манифестира со гадење, вртоглавица, главоболка, слабост, повраќање, а експертите ја нарекуваат болест на движење.

Иако тоа најчесто им се случува на децата, овој проблем го имаат и возрасните. Обично се дефинира како „синдром на слаба адаптација“, морска болест, автомобилска болест или авионска болест.

Докторката Бојана Мандиќ откри како настанува оваа состојба, кои се симптомите и зошто не треба да се дрогирате, туку да се прибегнете кон природни решенија.

Станува збор за спротивставените пораки кои стигнуваат до нашиот мозок, односно центарот за рамнотежа, кој е во нашето уво и она што го гледаме со нашите очи. Ова може да се објасни со едноставен пример, како кога возиме во автомобил или автобус. а ние седиме, а нашиот центар за рамнотежа забележува дека стоиме во место, но ако погледнеме низ прозорецот, нашето сетило за вид ја прима информацијата дека се движиме. Тоа доведува до конфликтни сознанија од нашите сетила, што може да предизвика гадење и другите споменати тегоби, рече докторката и додаде:

Овој проблем најчесто го доживуваат децата на возраст од четири до десет години, иако сигурно е дека и возрасните, барем во одреден период од животот, често доживуваат вакви непријатности при патување.

Иако симптомите на болеста при движење се обично благи, тие може да се појават и во форма на главоболки, зуење во ушите, ладна пот и слабост, а може да има и посериозни проблеми, како што се повраќање, пад на крвниот притисок и дури и колапс, односно може да дојде до губење на свеста, што сепак е ретка појава.

  • Како да се реши проблемот?

Секако, има и лекови, кои обично се земаат половина час пред да се започне патувањето. Тие се ефикасни, но имаат ограничен ефект, кој трае околу четири часа.

Овие лекови имаат негативни ефекти, предизвикуваат поспаност и се забранети за секого кој вози возило.Има и некои природни решенија кои можат да помогнат, објасни докторката и додаде:

Ѓумбирот и нането се лековити билки кои можат да ги ублажат овие непријатности при патувања. Сè што содржи пеперминт ги ублажува проблемите со гадење, забележува д-р Мандиќ.

Исто така, треба да се напомене дека оние кои страдаат од гадење не треба да седат покрај прозорецот. Покрај тоа, важно е да пиете многу течности, бидејќи секое чувство на дехидрација поттикнува гадење.

Исто така, не треба да го започнувате патувањето со празен стомак, туку треба да јадете лесен протеински оброк и да правите почести паузи за време на патувањето.

ИЗВОРМондо
претходниот член,Спиењето во пижами или ноќници е задолжително за летното време
Следната статијаНеколку совети од искусни готвачи како да разликувате добар од лош ресторан

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде