Многумина од нас, пред спиење за време на оваа интензивна жештина, помислуваат на разни работи: вклучување клима, туширање со ладнa вода, вклучување вентилатор и слични идеи. Еден од нив е спиењето без облека, бидејќи во очај добиваме впечаток дека ткаенината не грее, колку и да е пропустлива.

Сепак, сè уште не се препорачува да спиете голи на топло време.

Кога спиете гол, потта се собира на телото и останува таму, што не е добро бидејќи во текот на ноќта температурата на телото ќе опадне, а потта премногу ќе ве разлади, вели др. Софи Босток, докторка специјализирана за нарушувања на спиењето, од порталот sleepscientist.com.

Затоа таа советува да спиете во пижами и ноќници од лесни и воздушни материјали, кои ќе ја апсорбираат потта од телото.

Експертот за нарушувања на спиењето има и совет како да ја направиме нашата соба и кревет поладни и поудобни дури и пред да заспиеме.

Ролетните или завесите треба да се чуваат затворени во спалната соба во текот на денот, за да не навлезе светлина и топлина. Тие треба да се отворат непосредно пред спиење. Дебелите навлаки треба да се отстранат од креветот, оставајќи само памучен чаршаф или лесен памучен прекривка што ја впива потта, па затоа е добро секогаш да ги имате со вас.

Се препорачува и туширање половина час пред спиење, а не задолжително со ладна вода, бидејќи и топлата вода ја намалува телесната температура, изјави др. Софи Босток.

 

ИЗВОРСлободна Далмација
претходниот член,Ако премногу време поминувате на телефонот, стручните лица даваат неколку совети како да се ослободите од оваа зависност!
Следната статијаКако да го решите проблемот со гадење при долгите патувања за летни одмори?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде