Замор, главоболки, проблеми со варењето на храната, намален имунитет и многу посериозни болести може да бидат резултат на нездрави навики, лоша храна и, следствено, на потребата луѓето да го закиселуваат своето тело.

Нашето тело ја одржува потребната рамнотежа пред се преку бубрезите и белите дробови. Сепак, хроничната нерамнотежа ја исцрпува силата на нашиот организам …

Иако нашето тело се обидува да ја одржи рамнотежата на pH со чистење преку бубрезите и белите дробови, кога ќе ги почувствуваме овие симптоми, можеме да си помогнеме со конзумирање алкална вода.

Алкалната вода има повисоко ниво на pH од обичната вода и е целосно спротивна на киселата вода, што го ослабува имунитетот.

Кога гледате на pH на човечкото тело, мора да се земат предвид неколку клучни делови од телото. Човечката кожа има нормална pH вредност од околу 5,5 што се смета за малку кисела.

За разлика од кожата, pH на плунката се движи околу 6,5-7,4, односно варира малку од двете страни на неутралниот Ph.

Дигестивниот тракт има pH од 1,5 до 7,0 во зависност од фазата на варење и варење на храната. Кога сме здрави, pH на крвта се движи од 7,35 до 7,45, што е малку алкална средина.

За разлика од нашето тело, pH вредноста на водата е неутрална, околу pH 7.

Хемикалиите и гасовите можат да ја променат оваа вредност, така што водата станува покисела или алкална.

Киселите супстанции имаат pH под 7,0, сè до нула, така што pH на оцетната киселина е околу 3, сокот од лимон има pH 2, а киселината на батеријата има pH околу 1.

Алкалните супстанции имаат pH до 14. pH на сода бикарбоната е помеѓу pH 8 и 9, а магнезиумското млеко има pH помеѓу 10 и 11.

Поради нашите типични „модерни“ диети кои главно се состојат од преработена храна вклучувајќи сол, шеќер, кофеин и алкохол, повеќето од нашите делови на тело се премногу кисели …

Водата може да биде висока или ниска рН, но ако оваа вредност е превисока или прениска, може да има штетни ефекти.

Водата која е премногу алкална има горчлив вкус. Може да предизвика наслаги што ги вчитуваат цевките и уредите.

Висококиселата вода може да кородира метали или дури и да ги раствори.

Подготовка на алкална вода

Водата е алкална кога нејзината pH вредност е прилагодена на околу 8 или 9, што е основа.

Наполнете чаша со околу 200 милилитри вода. Не користете вода од чешма, бидејќи во процесот на прочистување во неа обично се додаваат хемикалии.

Користете дестилирана или филтрирана вода или вода прочистена со обратна осмоза.

Во смесата додадете 0,4 грама морски калциум. Иако ова може да изгледа како незначителна количина, нивото на pH е чувствително и таа количина ќе направи голема разлика.

Ставете половина капсула комплекс магнезиум во вода.

Промешајте ја водата со лажица или стапче за мешање. Со овој метод, вие се борите против потенцијалните недостатоци на калциум или магнезиум, при создавањето на алкална вода.

Користете pH капки, кои користат високо концентрирани алкални минерали за драматично зголемување на алкалноста на течноста.

Овој метод е погоден затоа што pH-капките лесно може да се спакват во вреќа или торбичка и да се додадат во секоја вода што се пие во текот на денот кога сте во движење.

Додадете сок од лимон во водата. Ова е најевтината опција.

Иако лимоните и лиметите се кисело овошје, тие содржат минерали кои имаат алкално дејство врз организмот, иако подобро се користат како брз рН-решение отколку трајно решение.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Органско кокосово масло: Природна и универзална комзиметика
Следната статијаСончево со мала до умерена облачност и високи дневни температури

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде