-9.2 C
Skopje
Tuesday, January 25, 2022

Интервју со Денис Бојаров: Интеракцијата со читателите е нераскинлива!

Денис Бојаров е автор на книгата „Нека играат децата“. И покрај тоа што книгата скоро излезе од печат таа е една од најкоментираните книги...

Инстант време и човековата среќа

Сите ние сме генерално слични, сите луѓе околу вас може да бидат тотално различни личности, со сопствени потреби и желби, со идеали и морални...

Македонските патишта и автопатишта

Целиот политички естаблишмент се сопнува на едно и исто перенијално прашање за инфраструктурното подобрување, односно прашањето за македонските патишта и автопатишта. Од добрата состојба...

Нема да може: Логика на селска невеста

Само со Европската унија може да има решенија за косовскиот проблем, затоа што секој што сака да влезе во ЕУ, мора да разговара со...

Палење на превезот

Во изминатите неколку недели, неколку црни жени излегоа на Твитер во врска со вознемирувањето што го доживеаја на протестите на „Black Lives Matter“ во...

Што ќе се случи после избори?!

Предизборната кампања е во тек, нема да имаме мир неколку дена, ќе не бркаат со пиштол на информации, ќе ни сервираат секаква пропаганда, ќе...

Хилари Клинтон беше во право

Пред 100-процентни докажаните прогресивци - кои ја сметаат поранешната прва дама и неуспешен претседателски кандидат за „ѓавол во дизајнерана облека“ - имаат апоплексија или...

Кочо, Орце, Сашо и баба Пенка – солидарни

Помина времето кога бараа од нас да бидеме трпеливи. Сега бараат да бидеме солидарни… Следниот пат, кога ќе побарате солидарност од граѓаните, дами и господо...

Кој кивне – „ќе го јаде“

Постои анегдота за несреќен случај во кој животот го изгубиле скоро 100 луѓе поради кивање. Имено Сталин држел говор пред аудиториум од илјадници луѓе,...

Што може Авицена да не научи за време на корона вирусот

Како што КОВИД-19 ги ​​доближуваше науката и филозофијата, видовме воскреснување на интересот за персискиот мислител - Авицена. Секој ден во 19:00 часот во Њујорк,...
7,448FansLike

Recent Posts

Trending Now

error: Content is protected !!