Љубомир Цуцуловски е поранешен професор на институтот за филозофија при Филозофскиот факултет. На социјалните мрежи е прилично активен и неговите ставови предизвикуваат реакции од јавноста.

Неодамна Цуцуловски објави дефиниција за „опулување“ како што ја наслови и својата објава. Во таа објава Цуцуловски преку објаснување на терминот „опулување“ ја објасни и реалната и латентна функција на претседателите на државите.

Досега мислев дека претседателите на државите постојат да ги почитуваат/спроведуваат законите. Сега разбрав/се опулив дека нивна задача била да нервираат и дисциплинираат одредени групи граѓани, особено ако сметаат дека не се по нивна волја, односно ако не се доволно дисциплинирани. Така и сфатив дека никогаш не е касно човек да се опули/прогледа. И треба луѓето да се опулат/прогледаат, макар и со задоцнување, за да разберат што им се случува, истакнува Цуцуловски на својата фејсбук објава.

ИЗВОРМој збор
претходниот член,Ново сознание во анатомијата: Откриен нов дел од човечкото тело
Следната статијаКога блескате ги заслепувате луѓето кои се навикнати да живеат во мрак!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде