-9.2 C
Skopje
Tuesday, January 25, 2022

Билјана Жикиќ: Никој нема да те мачи затоа што си Србин, туку затоа што...

Билјана Жикиќ е српска новинарка која живее и работи во Словенија. Со објава за скандалот поврзан со учеството на  српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ на...

Колку чини онтолошкиот аргумент за божјото постоење на Св. Анселм Кентерберијски?

Бидејќи е напишана „Прослогион“, каде т.н онтолошкиот аргумент е предмет на полемика; дали таквиот заклучок е точен и дали може да се генерализира на...

Ги прашавме жените: Што подразбираат под „секси маж“?

Ги прашавме жените што подразбираат под терминот „секси“ маж. На анкетата добивме интересни одговори од жени прирпаднички на различни возрасни групи. Најрепрезентативните одговори во размки...

Цуцуловски: Разбрав дека задачата на претседателите на државите е да нервираат и дисциплинираат

Љубомир Цуцуловски е поранешен професор на институтот за филозофија при Филозофскиот факултет. На социјалните мрежи е прилично активен и неговите ставови предизвикуваат реакции од...

Кој прави бизнис со брзите антиген тестови за ковид19?

Пред повеќе од две недели ги добив првите симптоми на настинка. Со однос на тоа што здравствената состојба ми беше значително нарушена, вториот ден...

Интервју со Кираџиева: За прекумерна тежина се нудат „магични“ пилули за слабеење, кои не...

Весна Кираџиева е атлетска репрезентативка на Македонија повеќе од 20 години, поранешна рекордерка и шесткратна шампионка на Македонија во маратон. Коавторка е на книгата...

Анкета: Како изгледа вашето незаборавно сексуално искуство?

Анонимните анкети се одлични да дознавање на вистината поврзана со теми кои не се баш прифатени за отворена комуникација. Една од нив е сексот, кој...

Теорија на хаосот, каде оди човештвото?

Секоја нова година, природно кај секој човек, носи нова надеж за подобра иднина, за поголема среќа , успех итн.. Малку е парадоксално што веќе подолго...

Краток есеј за човекот

Човекот е склон кон разубавување на работите. Погребите се претвораат во дегустација на добро вино и длабоки разговори за смислата на животот. Фотографиите на покојните...

Среќна Нова

Се обидувам да сси објаснам нешто амиот на себе. Зошто „славиме“ Нова Година, зошто таа еуфорија, зошто новогодишни резолуции, зошто ветувања (кои многу ретко...
7,448FansLike

Recent Posts

Trending Now

error: Content is protected !!