-5 C
Skopje
Thursday, November 26, 2020

Сопственикот на Зара ќе затвори до 1200 модни продавници ширум светот

Компанијата Индитекс, сопственик на Зара ќе затвори од 1000 до 1200 модни продавници ширум светот, сакајки да се пренасочат на онлајн продажба,...

Ослободен полицаецот обвинет за убиство на Џорџ Флојд со кауција

Томас Лејн, еден од четворицата полицајци од Минеаполис, вклучени во смртта на афроамериканецот Џорџ Флојд, е ослободен од притвор, откако за него...

800.000 Французи ќе останат без работа поради пандемијата од КОВИД19

Француската Влада планира укинување на 800 000 работни места во земјата во текот на идните месеци, јави дописникот на МИА.

Македонија останува дувло на размножување на корона вирусот

Нов ден, наместо во надеж дека бројот на заразени ќе се намали и мерките за викенд карантин ќе дадат резултати, статистиките покажуваат...

Земја која нема рестрикции, а нема ниту заразени со КОВИД19

Данска, првата земја надвор од Азија што ги ублажи своите рестриктивни мерки за спречување на ширењето на КОВИД-19, во средата соопшти дека...

Нов конфликт помеѓу Британија и ЕУ во процесот на преговори за „Брегзит“

Мишел Барние сигнализираше дека е подготвен да го отфрли најконтроверзното барање на ЕУ, нејзините правила со кои се ограничуваат владините субвенции за...

Кинезите произведоа батерија за електрични автомобили која трае 16 години или два милиони километри

Кинеската компанија "Contemporary Amperex Technology Co. Ltd (CATL)" која е гигант во производство на батерии за електрични автомобили кои ги користат „Тесла“...

Црногорските власти го рушат конакот на манастирот св. Василије во Црна Гора

Конак во рамките на новиот манастир Свети Василиј во околината на Улцињ, во селото Зогање на Бриска Гора, беше срушена во средата...

Забрана за влез во Германија на граѓани од земји кои не се членки на...

Германија планира да ја продолжи забраната за пристигнување на граѓани на земји кои не се членки на Европската унија до 31 август.

СЗО се корегира : Лицата без симптоми сепак го шират новиот корона вирус

Епидемиологог на светската здравствена организација Марија Ван Керх која изјави дека луѓето кои немаат симптоми на новиот корона вирус ретко ја шират...
2,488FansLike

Recent Posts

Trending Now