Светските медиуми јавуваат дека паничното купување повторно зафаќа некои европски земји. Како што наведуваат, две години по недостигот од пандемијата, конфликтот во Источна Европа предизвикува нов бран на акумулација на храна.

Конфликтот ги зголеми цените на храната на глобално ниво бидејќи Русија и Украина произведуваат огромен дел од светските земјоделски резерви. Угледниот британски „Фајненшл тајмс“ ги наведува податоците на Здружението на индустријата за преработка на маслодајни семиња во Германија дека речиси 90 отсто од лененото семе преработено во ЕУ се увезува.

Според оценката на тоа здружение, конфликтот во Украина најверојатно ќе предизвика недостиг од храна и сточна храна, што ќе биде многу тешко да се замени на краток рок.

Цените на лебот, тестенините и месото веќе растат во Италија, која увезува голем дел од пченицата од Источна Европа и 80 отсто од сончогледовото масло од Украина, како и големи количини пченка што се користи за добиточна храна. Во Милано лепчињата моментално чинат и до осум евра за килограм, а во ноември за тоа требаше да се издвојат во просек по 4,25 евра.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Денеска заседава Кризниот штаб се очекува укинување на обврската за носење на маски во училиште
Следната статијаПсихолозите откриваат кои се највозбудливи, а кои најдосадни професии

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде