Државата може да помогне, но и универзитетите треба да видат што може да направат, рече денеска премиерот Димитар Ковачевски, одговорајќи на новинарско прашање во врска со најновото рангирање на Шангајската листа според кое Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ (УКИМ) падна за 27 места надолу.

Ковачевски најави средба со ректорот на УКИМ, Никола Јанкуловски и порача дека нашите универзитети треба да овозможат школување не само на домашни, туку и на странски студенти.

Универзитетите во нашата држава се независни во спроведувањето на своите образовни и истражувачки политики и секако од критериумите врз основа на коишто се прави оценувањето и од тоа што имаат сите универзитети поединечно направено зависи и рангирањето на самата Шангајската листа. Во однос на тоа дали државата може да помогне, да, може да помогне, рече премиерот.

ИЗВОРНова Македонија
претходниот член,Ефикасна техника во справување со напад на паника и анксиозност
Следната статијаШто го предизвикува мозочниот удар?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде