9.8 C
Skopje
Tuesday, May 17, 2022

Градежен шут и медицински отпад често завршуваат во градските контејнери

На граѓаните кои ги реновираат своите домови полесно им е да го оставаат стариот мебел подалеку од своите домови во близина на контејнерите каде...

Понеделник ќе биде единствениот сончев ден во претстојната недела

Сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец. УВ индексот ќе изнесува 8 мерни...

Бугарија не бара признавање на бугарско малцинство во Македонија, туку признавање на Бугарите како...

Бугарскиот премиер Кирил Петков нема наскоро да го посети Скопје, изјави шефицата на Кабинетот на претседателот на Владата на Бугарија, Лена Бориславова. Наскоро нема да...

Наместо возачки дозволи, на несовесните возачи им се одземаат возилата

Комитетот за сообраќај на австрискиот парламент усвои амандман на Законот за сообраќај, со кој се предвидуваат повисоки казни за возачите кои не го почитуваат...

Државната матура да се полага во спортски сали, во школите нема доволен надзор на...

Екстерните испити од државната матура в година да се полагаат во спортски сали и во амфитеатри за да може максимално да се намали можноста...

Албанија е се попривлечна туристичка дестинација за летување

Албанија, речиси во текот на целата календарска година ја посетуваат странски туристи, но летната туристичка сезона, кога туристите се најбројни, официјално почнува во кон...

Повеќе од 1500 егзекутирани во САД, 8700 осудени на смртна казна, а за 182...

Повеќе од 8.700 луѓе се осудени на смрт во САД од 1973 година. Повеќе од 1.500 беа егзекутирани. Меѓу осудените, 182 биле НЕВИНИ. Кваме Ајаму...

Криза на новинарската професија поради лажните вести, дезинформациите и ставање на новинарите во позиција...

На повеќе локации низ Скопје анонимни активисти поставија макети од мобилни телефони на чии екрани се претставени некои од најчесто употребуваните и најштетните дезинформации...

Европски земји кои имаат најдобар баланс меѓу работата и приватниот живот

Луѓето во Италија имаат најдобар баланс меѓу работата и приватниот живот, велат од Агенцијата за економска соработка и развој ОЕЦД (OECD). Само 3% од вработените...

Струшките дуќанџии бараат да им се дозволи да работат во недела

Струшките дуќанџии бараат да работат во недела. Затворањето на дуќаните во чаршијата во време на викенди, кога градот е полн со туристи ќе ја...
7,448FansLike

Recent Posts

Trending Now

error: Content is protected !!