38.8 C
Skopje
Wednesday, June 23, 2021

Британците одлучија: АстраЗенека ќе се прима во три дози

Плановите за трета, есенска доза на вакцина против ковид-19 ќе бидат познати во следните неколку недели, изјави денеска министерот за здравство на Велика Британија,...

Одржана промоција на книгата „Сè што знам за животот“

На 20.06 со почеток во 20.00 ч. во книжарница „Буква“ се одржа промоција на книгата „Се што знам за животот“ на Тихомир Јанчовски. Според модераторката...

САД до Кина: Меѓународна истрага за потекло на вирусот или изолација!

Џејк Саливан, советник за безбедност на американскиот претседател Џозеф Бајден, рече дека Кина има уште еден избор – или да дозволи уште една меѓународна истрага...

Отпорноста на антибиотици е се поголем глобален проблем

Отпорноста на антибиотици расте во сенката на пандемијата, предизвикувајќи сè поголем број приеми во болница и смртни случаи. Антимикробна резистенција, чија најсериозна форма е отпорност...

Словиенија денеска прогласува крај на епидемијата од ковид

Владата најави дека по 15 јуни да ја продолжува состојбата на епидемија прогласена во вториот бран на 18 октомври, но некои епидемиолошки мерки ќе...

Како да препознаете дека станува збор за зараза со индиски тип

Индискиот тип на коронавирус, се манифестира со различни симптоми за разлика од сите други досега познати варијанти на ковид. Опсежна студија во Велика Британија, потврдува...

Промоција на книгата „Се што знам за животот“ на Тихомир Јанчовски

Книгата „Се што знам за животот“ на Тихомир Јанчовски е дневник, прозно дело, кое низ субјективна перспектива на авторот ги задржува и јазички презентира...

Цитрусните овошја се добри за бубрезите, но штетни за срцето!

Зашеќерените овошни сокови во поголеми количини се опасни за срцето и значително го зголемуваат ризикот од предвремена смрт од срце и други болести, објавија...

Временска прогноза за претстојнава работна недела

Денеска: Променливо облачно и посвежо со сончеви периоди и со слаб локален дожд. Ќе дува умерен, а вдолж Повардарието и во источните делови засилен ветер...

ЕМА со нова препорака: АстраЗенека да не се дава ни на лица над 60

Европската агенција за лекови (ЕМА) освен што пред неколку месеци ја изрече препораката да не се вакцинираат млади, особено жени со АстраЗенека, сега и...
3,566FansLike

Recent Posts

Trending Now

error: Content is protected !!