Вучиќ се сретна и со амбасадорите на земјите од Квинта. Средбата со дипломатските претставници на Квинте уследи по завршувањето на седницата на Советот за национална безбедност и разговорите на претседателот Вучиќ со Србите од Косово.

Една од темите на седницата на Советот за национална безбедност беше и одбивањето на Албин Курти да ги одржи изборите на Косово.

Се договоривме да го вклучиме барањето за соработка од Косово, да се овозможи ОБСЕ да работи, да назначи офицер за врска на српската влада. Знаевме дека тоа не значи признавање, бидејќи Србија по секоја цена нема да ја признае независноста на Косово. Прифаќавме безброј компромиси, но тие побараа само една работа Србија да ја признае независноста на Косово, а ние тоа нема да го прифатиме по никоја цена, бидејќи ниту еден глас и ничија моќ не е толку важна, државата ни е најважна – рече Вучиќ.

 

ИЗВОРНовости
претходниот член,Во Македонија е постигнат колективен имунитет против ковид19
Следната статијаДобра вест за љубителите на „Сексот и градот“: Нова сезона 25 години подоцна, но без ликот на Саманта и Ѕверка

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде