Австрискиот психијатар Виктор Франкл напиша психолошки мемоари со наслов „Зошто не се самоубивте“. Преку личните и искуствата на другите затвореници од Аушвиц, тој ја претстави својата теорија за логотерапија според која значењето, а не успехот или среќата, е силата што го движи човечкиот живот.

Тој пишува:

Животот не го прават неподнослив околностите, туку недостатокот на смисла и цел.

Френкл цврсто верува дека човечкиот дух може да се издигне над околностите што е невозможно да се замислат.

Кога веќе не можеме да ја смениме ситуацијата, предизвик сме да се промениме самите себе.

Логотерапијата се занимава помалку со минатото и испитувањето на свеста, таа е фокусирана на иднината и значењето на сопствениот живот кон кој треба да се насочи.

На прашањето која е смислата на животот, тој одговара:

Значењето на животот се разликува од личност до личност, од ден на ден, од час во час. Затоа општото значење на животот не е толку важно како конкретното значење на животот во даден момент. Поставување на такво општо прашање би било како да поставувате прашање на шаховски мајстор кој е најдобриот шаховски потег во светот. Едноставно, нема најдобар, па дури и добар потег што не зависи од ситуацијата во играта и карактеристиките на противникот.

Лекциите што Виктор Франкл ги научи на тежок начин звучат едноставно и тоа е нивната убавина.

Не можеме да ги избереме нашите околности, но можеме да ја избереме нашата позиција.

Франкл вели дека, кога се друго ќе биде одземено, едно лице се уште ја има својата последна слобода, а тоа е слободата да „ја избере својата позиција во секакви околности“.

Ние донесуваме одлука да продолжиме понатаму, да се будиме и да го живееме својот живот секој ден, бидејќи веруваме дека постои повисока цел – дека нашите страдања не се залудни.

ИЗВОРПозитиван став
претходниот член,Грузиската шахистка ќе го тужи Нетфликс поради сексизам во серијата „Дамин Гамбит“
Следната статијаВременска прогноза: Умерено облачно и потопло време

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде