Откако во последната епизода од хит серијата „Дамин Гамбит“ се истакна дека грузиската шаховска икона Нона Гаприндашвили никогаш не играла против маж, спортистката со повеќе награди, одлучи да ја тужи платформата Нетфликс за оваа невистина.

Бидејќи таа беше погрешно прикажана во нивната серија „Дамин гамбит“, Гаприндашвили (80) одлучи да крене многу прашина во врска со овој пропуст.

Случајот се однесува на делот во последната епизода во кој се вели дека Гаприндашвили, кој сега има 80 години, никогаш не играл натпреварувачки шах против мажи.

Сепак, документите покажуваат дека до 1968 година, годината на која се однесува епизодата, таа играла против најмалку 59 машки шахисти, пишува „Би -Би -Си“.

Нетфликс, пак, вели дека тужбата „нема вредност“.

Компанијата посочува дека високо ја цени Гаприндашвили и нејзината кариера, но дека жестоко ќе се брани во тој случај.

Серијата „Дамин Гамбит“ е базирана на делото на Волтер Тервис од 1983 година и се фокусира на измислена шахиска Бет Хармон, која ја игра Ања Тејлор-Џој. Серијата излезе минатата година и имаше голем успех.

 

ИЗВОРNajzena.rs
претходниот член,Нега на кожата од лактите е многу важна, природни пилинзи за нега
Следната статијаАвстриски психијатар Виктор Франкл ни одговара: Зошто не се самоубивме?!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде