Кефир е медицински пијалок, комбинација на квасец и бактерии, кои уште се нарекуваат и „зрна кефир“ и се хранат и множат во млеко без рок на траење.

Оваа комбинација на состојки го прави овој пијалок најдобар пробиотик, кој се користи со векови за подобро функционирање на желудникот и цревата.

Пробиотиците во кефирот се „добри бактерии“ слични на оние кои природно се наоѓаат во дигестивниот систем.

Потекнува од Кавказ, регион на границата на Азија и Европа.

Денес најголеми производители на кефир во светот се Полска и Русија, како и Шведска, Норвешка, Финска и Германија.

Од неговите почетоци до денес, кефирот најмногу се произведува од кравјо, козјо или овчо млеко.

Сепак, може да се произведува и со билни пијалоци како кокос, соја и оризово млеко.

Кефирот е исто така добар извор на хранливи материи.

Чаша обичен кефир содржи само 110 калории, а богата е со фосфор, калциум, витамин Б12, рибофлавин, магнезиум и витамин Д.

ИЗВОРНовости
претходниот член,ЕУ бара од Индија 10 милиони вакцини „АстраЗенека“
Следната статијаШто жените сакаат да слушнат за време на сексот!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде