дома информација вест Филипче на оригинален начин апелира да се носи заштитна маска: Како што...

Филипче на оригинален начин апелира да се носи заштитна маска: Како што не би излегле од дома без чадор кога врне, така не излегувајте без маска додека има епидемија

58
0

На социјалата мрежа „Фејсбук“ министерот за здравство Венко Филипче повторно потсети на значењето за носење на заштитна маска во време на епидемија.

Доколку сите носат заштитни маски при излегување од дома, значително ќе се редуцира ризикот за пренос на инфекцијата.

Во денешната објава тој го спореди носењето на заштитна маска со носење на чадор – Како што е нужно да се носи чадор кога излегувате од дома додека врне, така е нужно да се носи и маска кога излегувате од дома во време на епидемија, – порача со други зборови Венко Филипче.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде